Giysi ve kalıp hazırlamada kullanılmak üzere obez kadınların antropometrik ölçülerinin belirlenmesi
The anthropometric sizes of obese women, which will be used for producing clothes and designs
- Tez No: 261179
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde obezite tüm dünyada olduğu gibi Türkiye' dede güncelliğini ve önemini devam ettirmektedir. Obez insan sayısı her geçen gün artış gösterdiğinden bu kitleye ait giyim ihtiyacı da aynı oranda artış göstermektedir.Giysi ve kalıp hazırlamada kullanılmak üzere obez kadınların antropometrik ölçülerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırmada örneklem grubu Marmara bölgesinde bulunan Bursa, İstanbul, Adapazarı ve Balıkesir illerinde bulunan devlet hastanesi ya da tıp fakültelerinin Endokrinoloji Polikliniklerine müracaat eden herhangi bir fiziksel engeli olmayan, hamile ya da loğusa olmayan kadın obezler oluşmaktadır. Örneklem grubuna vücut ölçüsünün yer aldığı ölçü alma formu uygulanmıştır. 312 obez kadında toplam 10608 vücut ölçüsü alınmıştır.Vücut ölçülerine ait betimsel istatistiklerden aritmetik ortalama, standart sapma, varyans, çarpıklık katsayısı, minimum değer, maksimum değer ve 25-50-75' lik değerler bulunarak tablolara dökülmüş ve yorumlanmıştır. Bulunan sonuçların ortalamaları ile daha önce bu alanda yapılan çalışmaların sonuçları grafikler oluşturularak karşılaştırılmıştır.Genişlik ölçülerinde önemli bir yere sahip olan göğüs çevresi ve basen çevresi esas alınarak diğer ölçülerle ilişkilerinin ortaya konması açısından çapraz tablolar oluşturulmuş ve tablo verileri yorumlanmıştır. Beden ölçüleri 44-52 bedenleri kapsamaktadır. Bu bedenlerin oluşturulmasında ölçüler 6 cm aralıklarla düzenlenmiştir. Basen çevresi ölçüleri 42-54 bedenleri kapsamaktadır. Bu bedenlerin oluşturulmasında ölçüler 6 cm aralıklarla düzenlenmiştir.Araştırma bulguları incelendiğine bedenlere ait bazı temel ölçülerin diğer sistemlerle karşılaştırılmasında farklılıklar olduğu fakat bu alanda yapılan araştırmalarla karşılaştırıldığında büyük ölçüde benzerlik gösterdiği görülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre büyük beden kadınlar için farklı ölçü tabloları oluşturulması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At this time, the obesity proceeds its importance and up to date in Turkey as it has in all over the world. Because the amount of obese people is increasing day by day, the necessity of clothing of this people is also increasing.In this research that aims to find out the anthropometric sizes of obese women, which will be used for producing clothes and designs, the sample group is composed of obese women who are not pregnant or not in childbed and applied to endocrinology policlinics of governmental hospitals or medical faculties in the provinces of Bursa, Istanbul, Adapazarı and Balıkesir of Marmara region. The size getting form that has body sizes has been executed to the sample group. 10608 body sizes have been gotten from 312 obese women.From described statistics belonged to body sizes; arithmetic mean, standard variation, variance, diagonal coefficient, minimum value, maximum value and %25-50-75 values have been noticed, put into chart and commented. The means of noticed results and the results of the works that had been done earlier in this area has been compared by making graphics.Depending on the surrounding of breast and the surrounding of basin, which has important place in width sizes, diagonal charts have been done to set up the relations with other sizes and the outputs of the charts have been commented. The body sizes have been arranged with 6 cm- gaps.When the results of the research studied, it?s recognized that there are differences in comparison of some basic sizes with other systems but there are large similarities when it?s compared with researches in this area. According to results of the research, it has come out that different sizes and design systems should be used for large sized women.