Konya merkez geleneksel kadın iç giyimlerinin giyim sanat dalı açısından incelenmesi
Search on Konya central traditional woman underwear in terms of branch of cloth art
- Tez No: 261185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİYASE ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 624
Özet
Konya geleneksel kadın iç giyim kuşam geleneği; malzemesi, biçimi ve bezemesiyle halk kültürünün zengin kaynaklarından biri olmuştur. Kaybolmaya yüz tutmuş bu kültür değerlerinin araştırılması, günümüze ulaşabilen örneklerinin tespit ve muhafaza edilmesi, geleneksel iç giyimlerin gün ışığına çıkarılması, sistemli olarak incelenmesi ve belgelenmesi, günümüz ve gelecek kuşaklara tanıtılması hedeflenmektedir.Bu amaç doğrultusunda yapılan bu araştırmada, Konya ilinde bulunan özel koleksiyonlardan alınmış geleneksel kadın iç giyimine ait 3 bez göynek (iç gömlek), 17 kıvratma göynek (iç gömlek), 3 iç fanne (fanila), 1 sıkma (sütyen görevini yerine getiren giysi), 9 tikolta (kombinezon), 2 gecelik, 5 iç don (külot) olmak üzere toplam 40 giysi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The tradition of traditional women's underwear in Konya with its form, decoration and materials has been one of the rich resources of folk culture. This study is aimed that these cultural values which may disappear is investigated , the surviving examples of these clothes can be found and maintained , the traditional underwear is removed of the light of day, studied systematically and documented and introduced to new and future generations.In this study realized for this aim the 3 glands göynek, 17 kıvratma of göynek, 3 fann, 1 bra, 9 tikolta, 2 nightgowns, 5 panties in a total of 40 garments belonging to traditional women?s underwear have been examined all of which have been taken from private collections in Konya .