Finansal yapı ve firma değeri ilişkisi: İMKB'ye kayıtlı firmalar üzerinde bir araştırma
Financial structure and firm value relation: Research about registered firms to İMKB
  1. Tez No: 261239
  2. Yazar: FERHAT ARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Firma değeri maksimizasyonu, günümüzde firmaların temel amacı haline gelmiştir. Firma değeri; ekonominin genel durumu, firmanın içinde bulunduğu sektör ve firmanın kendisiyle ilgili birçok faktörden etkilenerek oluşmaktadır. Firmaların kullandığı kısa vadeli borç, uzun vadeli borç ve özkaynak dağılımını ifade eden finansal yapı, firma değeri üzerinde etkili olabilmektedir. Yapılan bu çalışmada firmaların finansal yapılarının firma değerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, finansal yapı kavramı, ikinci bölümünde firma değeri kavramı, üçüncü bölümünde firma değerleme yöntemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise imalat sanayide faaliyet gösteren ve hisse senetleri İMKB-SINAİ endeksine dahil olan 127 firmanın finansal yapıları ile firma değerleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla SPSS 15.0 programı kullanılarak korelasyon ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma verileri, 2008'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 2004?2007 arası ve 2004?2009 arası olmak üzere iki farklı veri olarak ele alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda özkaynaklardaki %1'lik bir artış(azalış), firma değerinde yaklaşık %1,1 artış(azalış) yaparken, kısa vadeli yabancı kaynaklar yaklaşık %0,3'lük bir artış(azalış) etkisi yapmaktadır. Uzun vadeli yabancı kaynakların firma değerine etkisi ise 2004?2007 dönemi için yaklaşık %0,15, 2004?2009 dönemi için ise istatistiksel olarak anlamsız çıkmıştır. Sonuç olarak firmaların finansal yapısının firma değerine etkisi oldukça yüksek olmakla birlikte özkaynakların etkisi yabancı kaynaklara nazaran oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
The value of firm maximization has become the main purpose of firms? in these days. The value of firm has become by being affected the general state of economics , the sector that is in the firm and the many factors that is related to firm. The financial structure that means to spread of short term debt and long term debt and own sources are able to be effective upon the value of firm. In this study, it has been searched weather the financial structure of firms has been affected to value of firm. In the first section, the concept of financial structure , in the second section ,the value of firm , in the third section, the methods of firms? valuation have been searched.In the fourth section , the structure of one hundred and twenty seven firms which displays activity and their stocks are included to IMKB index and the purpose is to modify the relation of firm values of multiple regression and correlation anlysis has been made by using the SPSS 15.0 programme. Acoording to research data , due to economic crisis that happened in 2008, between 2004 and 2007 ,and between 2004 and 2009 two different datas have been considered.The result of analysis research ; increase (decrease) % 1 in ownsources , approximately makes the effect of %1.1 increase ( decrease) at the firm value , on the other hand , short term foreign sources approximately make the %3 increase (decrease ). As the impact of long term foreign sources to firm value approximately % 0,15, for the period of 2004 and 2007 and for the period of 2004 and 2009 is meaningless as statistical. In conclusion , the financial structure of firms has high impact to value of firm on the other hand impact of ownsources are higher than foreign sources.