Karikatür reklamcılığı ve hedef kitle iletişimi ?Sütaş örneği?
Caricature advertising and target audience communication 'Sütaş example'
  1. Tez No: 261298
  2. Yazar: GÜLDANE MERAKİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde reklamcılar mizah içerikli reklamlara sıkça başvurmaktadır. Mizah içerikli reklamlar dikkat çekiciliğin sağlanması ve reklama yönelik olumlu tutumlar geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Mizahın bir unsuru olan karikatür yapısı gereği ilgi çekici, dikkat uyandırıcı, eğlendirici ve akılda kalıcıdır. Bu özelliklerinden dolayı karikatür, yeni bir reklam aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.Karikatürlü reklamlar hızlı bir gelişim göstermekte ve tüketici tarafından kolayca benimsenmektedir. Özellikle son on yıldır çeşitli sektörlerdeki işletmeler ürünlerini ya da hizmetlerini karikatürlü reklamlar aracılığı ile duyurmaktadır. Farklı sektörlerde yer alan bu işletmelerin hitap ettiği farklı hedef kitleleri vardır ve bu hedef kitleler birbirlerine benzemeyen özellikler taşır. Dolayısıyla her birinin görüşleri, tutumları, algıları ve satın alma davranışları değişiklik gösterir.Hedef kitlelerin bir markayı tercih etme nedenleri birçok faktöre bağlıdır. Reklam, marka tercihinde önemli bir faktördür. Karikatürlü reklamlar gibi dikkat çekici bir yönteme başvurmak onların görüşlerini, algılarını, tutumlarını ve satın alma davranışlarını etkileyebilmektedir.Bütün bunlara dayanılarak yapılan araştırmada, karikatürlü reklamları yoğun bir şekilde kullanan Sütaş firması örnek olarak incelenmiştir. Hedef kitlenin karikatürlü reklamlara olan yaklaşımlarının nasıl olduğu; bu konudaki görüş, algı ve tutumlarını betimsel bir araştırma ile ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Advertisers often make use of humorous elements in advertisements they create. Advertisements that contain such elements play a great role in creating awareness and attaining positive attitudes. Caricature, which is an element of humor, is interesting, eye catching, entertaining and memorable by its very nature. Because of these characteristics of caricatures, they are being used for advertising purposes.Advertisements with caricatures are spreading rapidly and embraced by consumers easily. Especially in the last ten years, companies in different sectors use advertisements with caricatures to publicize their products and services. These companies have different target audiences with different characteristics. They all have differences in opinions, attitudes, perceptions and buying behaviors.Target audiences? brand choices depend on many different factors. Advertising is an important factor in brand choice. Using attention grabbing methods like advertising with caricatures affects their buying behaviors.This study examines the use of caricatures in Sütaş advertisements. Target audiences? opinions, perceptions and attitudes about advertisements with caricatures are examined in this descriptive study.