Çağdaş resimde mizah
- Tez No: 7700
- Danışmanlar: DOÇ. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Ill ÖZET Yirminci yüzyılın sonlarına ulaşılırken, teknolojik gelişimin yanısıra, bilgi üretimi, iletişim, ulaşım ve genelde birey yaşamı, insanlık tarihinde hiç görülmemiş biçimde hızlanmaktadır. Çağdaş toplumun yapısından kaynaklanan çelişkiler bu hızlı gelişimin paralelinde sürmektedir. Bir yanda yok olma tehlikesi (betonlaşma, silahlanma, açlık ve birey yanlızlığı) öte yanda düzenli bir dünyaya ulaşma çabalan. Sanatçının üterimini biçimlendiren temel kaynakları oluşturmuşlardır. Çelişkilerle dolu bu trajiğin karşısında, onun kadar önemli olan, onu dengeleyici bir unsur olarak karşımıza çıkan ise“mizah”olmuştur. Çağımızda, plastik sanatlarda yerleşmiş boya gibi alışılmış teknikler zorlanmakta ve sorgulanmaktadır. Film, video, fotoğraf, fotokopi gibi günlük yaşama girmiş gereçler resmi biçimlendir mektedir. Görsel açıdan mizah, alışılmış karikatürün yanında -onu da kapsayacak şekilde- uygulama alanı bulmuştur. Mekan sorunu, olayın sunuluşu açısından en önemli etkendir. Eylem için kullanılan objeler, tek tek etüd yerine doğrudan kendisi (obje) kullanılarak resmi gerçekleştirmektedir. Resimlerde, biçimsel uygulamaların özünü oluşturan içerik ise, yergisel, alaycı, biçimsel olarak kendisini gösterebilmektedir. Kuramsal sorunların çözümünü araştırdığı uygulamalarda konunun yanı sıra, biçim de ön plana çıkmıştır. Teknik açıdan belli bir yöne kaymadan, sürekli yenilenen, değişik arayışlara doğru gidilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
1 V SUMMARY In reaching the ends of Twentieth Century, besides technological development; knowedge creation, commutinication, transportation and individual life in general are growing in an accellerating spead which has not been noticed before in human history“The contrasts”resulting from the contemparary society character, are going on parallel to this fast development. One hand the danger of being non-existent (story construction, armament, war, hunger and loneliness of man) and on the other hand the afforts for reaching the orderly, world. These things from the main sources shaping the creation of artist. Agaiıîts this tragedy full wlith contrasts the appearing element which is as important as it is and is balancing it is humour itself. In our country, the familiar techniques such as architecture and paint monopoly in plastic arts are being forced and questinoned The necessaries of daily life film, video, photograph and foto-copy are forming the picture. Humour from the visual po int of view, besides familiar caricuture (in occupying it) found application area in great dimensions. Because of this reason, the place problem is the main factor in presentation of the event. Besides this, the action is realised by using the objects used for the action directly by itself or using its photograph instead of examining one by one. The content forming the essence of formal application in picture, shows itself as the contrast of the occupation of critical, humorous and contrary objects. From the critical point of viewwe can classify humour as criticism for outer world and criticism for individual and artist. In my applications searching the solution of theoric problems besides content the form appeared in the first plan. Man ise going towards the new serachings which are technically avoiding a known dimension and changing continually. The place, the relation of canvaswhit each other in the place or else the figures going round in or out of the canvas. The paint dropping from the canvas according te gravity law without being in a stable direction, the personified objects beside their use. In its picture all of these for humour and putting the humour forward.