Dünyada kalkınma bankalarının ekonomiler üzerindeki yeri ve önemi: Türkiye Kalkınma Bankası örneği
The importance and effect of Development Banks over the economies in the world: The sample of Development Bank of Turkey
- Tez No: 261304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası dünya ekonomilerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi, savaşın etkilerini ortadan kaldırmak ve bu ülkelerin yeniden imarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümü için yapılan öngörüler arasında sanayileşmeyi hızlandırmak ve bunun için gerekli olan altyapı yatırımlarını artırmak vardır. Bu çerçevede Dünya Bankası'nın da teşvikleriyle, gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde yatırım ve kalkınma bankaları kurulmaya başlamıştır. Temelde görevi kalkınma sürecini finanse etmek olan kalkınma bankalarının bir kısmı etkin faaliyet göstererek görevini yerine getirirken, bir kısmı ise beklentileri karşılayamamıştır.Ülkemiz ekonomisine baktığımız zaman ise, Kurtuluş Savaşı'nın ardından sanayileşme faaliyetinin devlet eliyle yürütülmesi yolunun benimsendiğini görmekteyiz. Kalkınma ve sanayileşmeyi gerçekleştirmek amacıyla 1925 yılında öncelikle Sanayi ve Maadin Bankası kurularak, kalkınma bankacılığının temeli atılmıştır. Günümüzde ise devlet kalkınma ve yatırım bankacılığı faaliyetini Türkiye Kalkınma Bankası, Türk Eximbank ve İller Bankası aracılığıyla yürütmektedir. Aynı zamanda Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası da özel bir banka olarak kalkınma bankacılığı faaliyetini sürdürmektedir. Bu bankaların yanı sıra yerli ve yabancı sermayeli bankalar da vardır ancak bu bankaların etkinliklerinden bahsetmek güçtür.Devletin kalkınma bankalarından birisi olan Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. son yıllarda artan büyüklüğü, kredi bulma imkânları artışındaki ve aldığı kredileri kullandırma yönünden ortaya koyduğu performansla ileriye dönük umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
After the second world war, the problem that the world economies had to face with has come up as bringing away the remaining of war and the renovation of those countries. To solve that problem, acceleration of industry and the incresing the necessary infrastructure investements are foreseen as some of the possible solutions. In this context, within the inducement of world bank, inside almost all of the development or developing countries, the development banks were founded. Basically these banks whose main purpose is to finance the developing phase could not satisfy the expectations.When we look out countries economy, it was widely accepted that after the independence war the industrilaztion activities were executed by goverments own hand. To achieve the industrilisation and development, by founding the Bank ?Sanayi ve Maadin Bankası? the basics of development bank was builded. Nowadays, the state development and investement banking activities are executed by means ofTürkiye Kalkınma Bankası, Eximbank and İller Bankası. Besides, Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası, as a private bank, has operations in developing banking. In adition to those banks, some foreign capital founded banks are also available but it is really hard to talk about their efficiencies.Türkiye Kalkınma Bankası, As one of the state development banks, by its increasing turnover in recent years, the new oppurtinities obtaninig new credit facilities, and the performance of deploying the credits, is promising for the future cases.