Kemalettin Kâmi Kamu'nun hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
An examination about Kemalettin Kâmi Kamu's life and works
- Tez No: 261307
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın konusu, mütareke dönemi şairlerinden Kemalettin Kâmî Kamu'nun hayatı ve eserlerinin incelenmesidir. Çalışma, şair hakkında yapılan diğer araştırmalardan farklı olarak eserlere ait istatistikî veriler vermekten çok, onları yazıldıkları devir ve şartlar içerisinde bir sanat eseri olarak değerlendirmek gayesini taşımaktadır. Ana çatı bakımından iki bölüme ayrılan çalışmanın ilk bölümünde Kamu'nun hayatına, ikinci bölümünde ise şiirlerine yer verilmiştir. Çalışmanın yöntemi, ilk önce şairin hayatına ait bilgileri toplamak, daha sonra ise eserleri derleyerek onları incelemek olarak belirlenmiştir. Bunun için özellikle, şairin ölümünden yani 1948 yılından önceki gazete ve dergiler taranmış; daha sonra elde edilen bilgiler ve şiirler bir araya getirilerek bütünleştirilmeye çalışılmıştır.Eserlerin incelenmesi aşamasında şiirlerin yapı, tema/konu, dil ve üslup olarak üç farklı başlık altında değerlendirilmesi söz konusudur. Burada özellikle şiirler için belirlenen noktaların bol örnek vererek pekiştirilmesine dikkat edilmiştir.Çalışma sonunda, yaşadığı dönem içerisinde değerlendirildiğinde Kemalettin Kamu'nun oldukça önemli bir şair olduğu görülmüştür. Fakat şiire yeteri kadar ilgi göstermemesi, edebi kişiliğinin üzerinde fazla durmaması şairin günümüzde birkaç eserleriyle hatırlanmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The theme of this study is the examination of Kemalettin Kami Kamu?s life and works, a poet of armistice era. The study, unlike to the previous studies did, aims to evaluate his works as a work of art under the circumstances and period which they were written rather than providing some statistical data. The dissertation has two main parts; in the first part, Kamu?s life and in the second part, his poems are studied. The method of the thesis is to gather the information about the poet?s life and later on to examine his collected works. For this purpose, the newspapers and the journals published before the poet?s dead, in other words before 1948, have been inspected; and later collected information and poems are tried to be integrated by summing up together.At the phase of examination of the works, the poems are assessed under the three headings as structure, theme/topic, and language and style. Here, special attention is paid to stress these points given for the poems by providing many examples.At the conclusion of the study, it is observed that Kemallettin Kamu was a very important poet in his era. However, the fact that he did not show enough interest in poetry and did not well emphasise his literary personality has caused the poet to be remembered by his a very few works.