Ziyabey Kütüphanesi kaynaklı cönkler üzerine bir inceleme(6771,6774,6776,6777 numaralı cönkler)
A study on weld Library Ziyabey conks (6771,6774,6776,6777 the number of conks)
- Tez No: 261306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKTAN MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalışmanın konusu Sivas Ziya Bey Kütüphanesi'nden alınan 6771, 6774 numaralı cönkler ve 6776, 6777 numaralı mecmuaların okunması incelenmesi ve değerlendirilmesidir.Bu amaç doğrultusunda öncelikle, alınan yazma nüshalar transkriptli metin olarak aktarılmıştır. Ortaya çıkan şiirler tasnif edilmiş, tür ve şekil açısından incelenmiştir. Hakkında bilgi bulunan şairlerin, hayatları hakkında bilgi verilmiştir. Cönk ve mecmualar içerisinde 19 şaire ait 159 şiir tespit edilmiştir. Bunların dışında şairi belli olmayan 21 şiir daha bulunmaktadır. 6771 numaralı cönkte ise Hurşid ile Mahi hikâyesi bulunmaktadır. Şiirlerin sınıflandırılması yapılırken, öncelikle şairler alfabetik olarak sıralanmıştır. Ardından her şairin şiiri, kendi içerisinde ayaklarına göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Cönk ve mecmualarda hem hece ölçüsü hem de aruz ölçüsü ile yazılmış olan şiirler bulunmaktadır. Aruz ölçüsü ile yazılan şiirlerin kalıpları şiirlerin üzerinde parantez içerisinde verilmiştir. Şiirler şekil ve içerik açısından değerlendirilip bilgiler tablolar halinde belirtilmiştir.Yapılan bu çalışma ile cönk ve mecmualarda bulunan şair ve şiirleri tespit etmek, milli kültürümüze katkıda bulunmak, bu alanda yapılabilecek yeni çalışmalara kaynak temin etmek, yönüyle katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is reading, investigation and evaluation of the documents numbered as 6776, 6777 and conks numbered as 6771, 6774 taken from Sivas Ziya Bey library.In the framework of this purpose firstly, written papers have been transcribed into texts. Poems have been classified and analyzed according to their types and shapes. Information has been given about the lives of poets that are known in the literature.159 poems written by 19 poets have been identified among the conks and documents. Moreover, there are 21 poems whose poets are unknown. There is a story of Hurşid and Mahi in the conk numbered as 6771. While classifying poems, first of all, poets have been listed alphabetically. Then, poems of each poet have been classified alphabetically according to their rhyme . There are poems written by both syllable meter and aruz meter in the conks and documents.Patterns of poems written by aruz meter have been given in parenthesis above the poets. Poems have been evaluated according to their shapes and content and information has been stated in tables.The aim of this study is to identify poems and poets in conks and documents, to make contributions to our national culture, and to provide resources to new studies that can be performed in this area in future.