Sınıf öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ve örgütsel bağlılık ve örgütsel iletişim ile ilişkisi
Primary school teachers' burnout levels on organizational communication and commitment
- Tez No: 261316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim sınıf öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin ve örgütsel bağlılık ve örgütsel iletişim ile ilişkisini tespit etmektir. Bu amaca yönelik olarak tükenmişlik, örgütsel bağlılık ve örgütsel iletişim, konuları literatür taraması yapılarak çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Ayrıca ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin tükenmişlik, örgütsel bağlılık ve örgütsel iletişim düzeyleri ve bunların cinsiyet, kıdem ve mezun olunan yüksek öğretim programı değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermedikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the effect of primary school teachers? burnout levels on organizational communication and commitment. To reach this aim, burnout, organizational commitment and communication were examined from different dimensions and literature review was done. Also the opinions of the teachers who work in primary schools were taken according to variables like gender, seniority, and graduated higher education programme.