Türk Ceza Hukuku açısından telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Controlling communication via telecommunication in terms of articles at Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 261322
  2. Yazar: HASAN HENDEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada ?Türk Ceza Hukuku açısından telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi? kurumu incelenecektir. Bu tedbirlerin uygulanması, özellikle kişilerin özel hayatlarına bir müdahale teşkil ettiğinden, öncelikle ?özel hayat? kavramı, doktrin, ulusal ve uluslararası mevzuat ışığında ortaya konulduktan sonra, temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması rejimi ele alınacak ve nihayetinde kişiler arasındaki haberleşmenin denetlenmesi müessesesi incelenecektir.Çalışmamızı, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi ile sınırlandırdık. Bu yüzden, kişilerin birbirleriyle klasik posta araçları vasıtasıyla yaptıkları iletişime müdahale, inceleme dışında kalacaktır.2005 yılında yeni Ceza Muhakemesi Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra hukukumuzda, adli amaçlı ve önleme amaçlı olmak üzere iki çeşit iletişimin denetlenmesi sistemi mevcut olup çalışmamızda her iki çeşidi de incelenecektir.Adli amaçlı iletişimin denetlenmesi Ceza Muhakemesi Kanununun 135. maddesinde yer almış ve bunun yanında önleme amaçlı iletişimin denetlenmesi 5397 sayılı yasa ile düzenlenmiştir. Çalışmamızda her iki yasal düzenleme göz önünde tutulacak ve bu iki yasal düzenlemenin AİHM'nin içtihatlarına uygun olup olmadığı da incelenecektir.Son bölümde iletişimin denetlenmesi tedbirlerinin uygulanması sırasında karşılaşılan hatalı uygulamalar ele alındıktan sonra genel bir değerlendirme ile tez çalışması sona erdirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, controlling communication via telecommunication in terms of articles at Turkish Criminal Law will be examined. Since the implementation of these measures constitutes a violation of the right to respect for the private life, in this thesis first of all, the concept of privacy will be discussed in the light of doctrines, national and international law. Secondly, we will examine the restrictions on fundamental rights and freedoms and lastly the control of communication among people will be discussed.Our research targets basically the interception of communication in the course of its transmission via telecommunications system; therefore other forms of communication via a postal service or any other related services would be outside of the scope of the research.After the implementation of new Turkish Criminal Procedure Code in 2005, there have been two systems regulating the interception of communication called as ?judicial interception? and ?preventive interception?. In this research, both of them will be examined more in detail.While the article of 135 of Turkish Criminal Procedure Code establishes the legal frame of controlling communication for judicial reasons, interception of communication in respect to preventive aim is organised under the new law of 5397. These two legal arrangements will be taken into consideration in our research. In additional, we will also analyze their conformity with the case law of the European Court of Human Rights.After analyzing bad practices resulting from faulty application of measures concerning the control of communication in the last chapter, we will conclude our study by developing a general evaluation.