Özel yaşamın bir parçası olarak telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin gizliliğine önleyici denetim yoluyla müdahale
Electronic surveillance of wire and electronic communications in the context of Turkish privacy laws
  1. Tez No: 449722
  2. Yazar: SAADET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERTİL EMRAH ODER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Çalışmada, özel yaşamın gizliliği hakkının telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin önleme amaçlı denetlenmesi yoluyla ihlali sorunu, kuramsal çerçeve bağlamında Türk ve A.B.D. hukukundan ve AB mevzuatından somut olaylarla incelenmiştir. Öncelikle özel yaşamın gizliliği hakkı, temel hak ve özgürlük boyutuyla ve kavramın anlam ve kapsamına ışık tutarcasına irdelenmiştir. Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesiyle bu hakka yapılan müdahalenin yarattığı hukuki sorun ve çözümleri tartışabilmek açısından, iletişimin denetlenmesi tedbirinin türleri de, kavramlara açıklık getirilerek incelenmektedir. Tedbir sonucu elde edilen bilgilerin, kişisel veri niteliği yine özel yaşamın ve iletişimin gizliliği çerçevesinde, ulusalüstü belgeler ışığında ele alınmaktadır. Özellikle AB ve A.B.D. hukukunun yaklaşımı, Türk hukukuyla paralellik kurularak irdelenmektedir. Son olarak, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi mevzuat ve uygulama bağlamında, anayasa ve ceza hukukuna dair yarattığı sorunlar ve çözüm önerileriyle birlikte değerlendirilmiştir.Türk hukukunda iletişimin önleme amaçlı denetimine dair düzenleme yeni sayılabilecek niteliktedir. Çalışmada denetime yönelik spesifik hususlar, bu yenilik dikkate alınarak ve denetimin özel yaşamın gizliliği hakkına yarattığı müdahale boyutuyla ele alınmıştır. Mevcut hukuki düzenlemeler ve uygulama, iletişimin ve özel yaşamın gizliliği hakkının sınırlanmasına dair ilkeler ışığında değerlendirilmiştir. A.B.D. hukukundaki yargısal kararlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yaklaşımı, yararlanılan başlıca yargı düzenlerini oluşturmuştur. Çalışmada belirlenen temel husus, iletişimin önleme amaçlı denetlenmesine dair hukuki çerçevenin, keyfiliği önleyecek, hukuk devletine yaraşır bir uygulamayı sağlayacak, temel hak ve özgürlüklerin hukuka aykırı sınırlanmasına ve belirsizliğe yol açmayacak bir anlayışla oluşturulması gerektiği olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The paper explores the issue of electronic surveillance of wire and electronic communications in the context of Turkish and U.S. privacy laws and European Union directives. This paper first explores the right to privacy as a fundamental right and freedom through a detailed examination meant to shed light on the purport and scope of the right. It then sets the stage for a discussion about solutions to restricting informational privacy by taking a detailed look at every type of interception of wire and electronic communications. The paper then moves to discuss the protection of personal data so obtained in the context of international documents relating to the protection of personal privacy and the right to communication; since Turkish law in the privacy sphere is still nascent, arguments for the protection of personal data is made on the basis of the U.S. and EU privacy laws. Finally, the paper explores surveillance of electronic and wire communications within Turkish law, taking into account current legislation and constitutional problems resulting from electronic surveillance and examining alternative solutions to these problems.Constitutional problems relating to wiretap and electronic surveillance are examined in the context of the rapid growth in Turkish privacy law and current legislation and the implementation of this legislation are discussed in connection with the principle of restriction of the right to privacy. The judicial approaches discussed in this paper are the U.S. Supreme Court?s and the European Court of Human Rights? approaches. The main conclusion of this paper is that the legal framework for privacy law should be established by an approach that recognizes the importance of preventing arbitrary privacy restrictions and protecting fundamental rights ands freedoms.