Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Location, listening and recording of correspondence
  1. Tez No: 844333
  2. Yazar: MELİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknoloji insan hayatının, eğitim, sağlık ve çalışma hayatı gibi birçok alanında kolaylıkları beraberinde getirmiş ve bu alanlarda büyük bir önem kazanmıştır. Teknoloji, hayatın her alanında kullanıldığı gibi, suça hazırlık aşamasında veya suç anında da kullanılabilmektedir. Ayrıca gelişen teknolojiyle beraber, suçun aydınlatılması ve faillere ulaşılması da daha güç bir hal almıştır. Bu durum devletleri teknoloji vasıtasıyla, suçla mücadele etmek ve maddi gerçeğe ulaşmak için birtakım önlemler almaya yönlendirmiştir. Ceza muhakemesinde amaç maddi gerçeğe ulaşmaktır. Yargıç, maddi gerçeğe ulaşırken hukuka uygun yolla elde edilmiş delillerden yararlanmaktadır. Ceza muhakemesi sistemlerinde delil elde edilebilmesi için koruma tedbirlerine başvurulmaktadır. Delil elde etmek için başvurulan koruma tedbirlerinden bir tanesi de telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesi tedbiridir. Bu çalışmada telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesi üç bölümde açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesi ve bu tedbirin temel hak ve hürriyetlerle ilişkisi genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türk Ceza Muhakemesi hukuku açısından telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesinin türleri ve tedbir başvuru koşulları ve tedbirin sona ermesi gibi hususlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Son bölümde ise telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesi sonucu elde edilen delillerin, değerlendirilmesi konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid technological advancements have had a significant impact on several areas of human life, including education, health, and work. As technology is increasingly used in all aspects of life, many communication tools are also used during the preparation of a crime or while committing a crime. As technology has advanced, it has become more difficult to clarify the crime and identify the perpetrators. As a result of this situation, states have taken some measures through the use of technology in order to combat crime and obtain material fact. The aim of criminal procedure law is to reveal the material fact. Judges utilize legal evidences while reaching the material fact. In criminal procedure law, measures of protection are applied in order to obtain evidence. One of these measures of protection is supervision of communication through telecommunication. In this study, the supervision of communication via telecommunication is examined in three parts. In the first part, the concept of supervision of communication via telecommunication and its relationship with fundamental rights and freedoms are analyzed in general terms. In the second part, the types of surveillance of communication via telecommunication in Turkish Criminal Procedure Law and the conditions for the application of the measure and the termination of the measure are addressed in detail. The last part the evaluation of the evidence obtained as a result of measure is analyzed.