Gelişmekte olan ülkelerde sermaye piyasaları: Türkiye ? Arjantin karşılaştırması
Stock markets at developing countries: Comparison of Turkey and Argentina
  1. Tez No: 261339
  2. Yazar: NECİBE NUR GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerde sermaye piyasalarının özelliklerinin saptanması, Arjantin ve Türkiye' nin yakın zamanda yaşadıkları benzer nitelikli finansal krizlerden sonra iki ülke borsalarının güncel durumlarının saptanmasıdır. Karşılaştırmada Türkiye yanında Arjantin'in seçilme nedeni GSYH, enflasyon ve işsizlik oranları, kamu borcu ve büyüme oranları gibi faktörlerin birbiri ile benzerlik göstermesi ve karşılaştırılabilir veri olanağı bulunması gibi kriterlerdir. Çalışmada öncelikle sermaye piyasalarının yapısal özellikleri ve piyasaların gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde kullanılan kriterler incelenmiş, daha sonra ise Türkiye ve Arjantin borsaları üzerinde durulmuştur.Piyasaların değerlendirilmesinde piyasa kapitalizasyonu, işlem hacmi, likidite, kote şirket sayısı, yoğunlaşma, dönüş oranı ve risk derecesi gibi kriterler kullanılmaktadır. Araştırma sonucunda yukarıda sayılan kriterin hiç birisinin bir piyasayı ?gelişmiş? ya da ?gelişmekte olan? şeklinde sınıflandırmak için tek başına yeterli olmadığı saptanmıştır. Gelişmiş piyasalarla karşılaştırıldığında gelişen sermaye piyasalarında piyasa kapitalizasyonu, işlem hacmi, likidite ve kote şirket sayısı gelişmiş piyasalara göre daha az; yoğunlaşma, dönüş oranı ve risk derecesi ise daha yüksektir. Ancak risk arttıkça getiri beklentisi de o ölçüde artmakta, bu durum ulusal yatırımcılar için gelişmekte olan menkul kıymet borsalarını daha cazip hale getirmektedir.Türkiye'de 2001 yılı Şubat ayında gerçekleşen devalüasyon ile, Arjantin' de ise bankalardan yüklü miktarda nakit çekilmesi ile artan ekonomik sorunlar, iki ülke için de ortak kader olan finansal kriz ile sonuçlanmıştır. Piyasalar için öncül göstergelerden birisi olan fiyat/kazanç oranına bakılarak 2007 yılında yatırımcıların İMKB'de BCBA'dan daha kârlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the specialities of stock markets at developing countries. It has also been aimed to determine the current situation of Argentina?s and Turkey?s stock markets after the similar characterised financial chrisis they lived at the last decade. The reasons of why Argentina is chosen along with Turkey are the similar criterias of two economies like gross domestic product amounts, inflation and unemployement ratio, government dept, growth ratio and the presence of comparable information. Criterias used to determine the development level of markets and the stuructural specialities of stock markets are initially examined in this study. After that, the stock markets of Turkey and Argentina is worked on.Market capitalization, trade volume, liquidity, the number of quoted companies, market turnover ratio, market consantration and the risk level are some of the factors that is used to evaluate markets. As a result of this study, those factors mentioned abore are not enough alone to classify a market as emerging or developed. When compared with developed markets, market capitalization, trade volume, liquidity and the number of quoted companies are less and market turnover ratio, market consantration and the risk level is more at emerging markets. Higher income expectation goes by higher risk level and this makes emerging stock markets more attractive for international investors.The economical problems increased with devaluation occurred in Turkey at February 2001 and withdrawals of excessive amounts from banks in Argentina has resulted in financial chrisis which is the same faith for both countries. Looking to price/earnings ratio, one of markets? primary indicators, it can be said that investors made more profit on İMKB than BCBA in 2007.