İdarenin kusursuz sorumluluğu ve terör olayları nedeniyle idari yargıda açılan davalar
In the administrative procedure where bringing lawsvit by virtue of adming irreproachable responsibility and terrorist events
- Tez No: 261352
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, gerek, idarenin doğrudan yaptığı işlem ve eylemleri sebebiyle, gerekse, idarenin terör olaylarını önleyememesi nedeniyle bireyin zarara uğraması durumunda, idarenin bu zararları karşılayıp karşılamayacağı, karşılayacaksa hangi ilkeler doğrultusunda karşılayacağı, karşılamayacaksa nedenlerini belirlemeyi amaçlamıştır.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, idarenin sorumluluğunun tarihsel süreci, genel olarak kusur sorumluluğu ve kusursuz sorumluluk ilkesi incelenmiştir.İkinci bölümde, kusursuz sorumluluğun türleri ayrıntılarıyla incelenmiş ve güncel yargı kararlarıyla desteklenerek ele alınmıştır.Son bölümde ise, terör olayları sonucu bireyin uğradığı zararların karşılanmasına yönelik ilkelere ve henüz yeni bir düzenleme olan 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanuna yönelik açıklamalara yer verilmiştir.Sonuç olarak, görevleri her geçen gün artan Devletin gerek işlem ve eylemlerinden kaynaklansın, gerekse ihmalinden ya da hareketsizliğinden kaynaklansın, bireyin uğradığı zararların sosyal ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde karşılanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1. İdare2. Zarar3. Sorumluluk4. Birey5. Terör Olayları
Özet (Çeviri)
This thesis, both in administration directly do procedure and actions, and administration don?t get under control act of terrorism, in case of person who bear a loss, administration compensate loss or not, if the administration compensate loss, which principles is applied, if the administration doesn?t compensate loss, aim is to determine reasons.This study consists of three basic part. First section in thesis, responsibility of administration?s historical process, generally study principles of strict liability and without strict liability.İn the second part, variety of strict liability is examined in detail and deal whit support of current justice decisions.İn final part imply explanations, principles of person who is exposed damage, result of terror events and include regulations about anti-terror events, law 5233.Consequently, Goverment whit each passing day both in cause in procedure and actions, and cause in negligence or inaction, person who suffered hard, reach the result principles of social and constitutional state.Key Words1. Administration2. Damage3. Responsibility4. Person5. Act of Terrorism