Türk idari yargı sisteminde deliller
Evidences in Turkish administrative adjudication
  1. Tez No: 261351
  2. Yazar: ŞABAN KAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya ve Ülkemizdeki teknolojik gelişmeler ile hukuki kurumlar ve toplum hayatında önemli değişiklikler ve bunların beraberinde yeni sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Hâkim, önüne gelen davada mutlaka bir karar vermek zorundadır. Hâkimin her konuda bilgi sahibi olması mümkün olmadığı gibi uyuşmazlığı sadece hukuk bilgisiyle çözmesi de mümkün değildir. Bilim ve teknikteki baş döndürücü gelişmeler, hayatı oldukça karmaşık hale getirmiştir. Günümüzde, uzmanlaşmanın gelişmesi ve hızlanması yönünden bilirkişilik kurumuna duyulan ihtiyaç artmıştır. Sözlük anlamı ile, bir olay veya durumun oluş sebeplerini anlayabilmek için yerinde yapılan inceleme şeklinde tanımlanan keşif, suç konusu veya delillerinin, yargıç tarafından bizzat incelenmesi, uyuşmazlık konusu yer hakkında, yargıcın bütün duyuları ile bilgi edinmesidir. Bu saydığımız kurumlar ve İdari yargılamada uygulanmamasına karşın tanık delili de hak arama özgürlüğü ve dolayısıyla hukuk devletinin gerçekleştirilmesinde yargı mercileri ve taraflar açısından çok önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada bilirkişi, keşif ve tanık kurumunun önemine binaen ayrıntılı olarak üzerinde durulmuş ve idari yargı yerlerinde tanık dinlenilmesinin bir ihtiyaç olduğu, bu meselenin bir usul meselesi olduğu, idare hukukunun içtihada dayalı bir hukuk dalı olduğu, uygulamadaki yargısal içtihatlarda göz önünde bulundurulduğunda tanık deliline başvurulabileceği tezi savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological improvements all around the world and in our country not only makes essential changes in juridicial institutions and community life but also introduce new problems along with them. A judge must adjudge in a case which comes in front of him. For judge, it is not possible to have an information about every topic and it is not possible to solve all disputes with his law knowledge. Vertiginous developments in science and tecnique had complicated the life. At the present day, because of the growth and acceleration in professionalism and expertise, the necessity for court expertise has increased. The discovery, which is characterized with its denotation as investigation which is done in the place where it occurs to understand why an event or a circumstance happens is technically investigation of the subject or evidences of an offense by the judge personally and obtain of the judge information with his all senses. All these institutions and although it is not applicated in administrative justice the evidence of witness have a significant location in right to seek justice and consequently implementation of rule of law in terms of the judicial authorities and in partes .Within the context of this study, we have emphasized particularly on the institutions of discovery and witness based on its importance, and it is defended that listening witnesses in front of administrative judiciary authorities is a necessity, that this is a procedural subject, that administrative law is based on case law, that when we take into account the judicial case laws in the implementation of judicial institutions, witness evidence can be applied.