Banka kredi kartı sözleşmelerinde şahsi teminatın hukuki niteliği
Legal aspect of personal guarantee in banks' credit card contracts
  1. Tez No: 261395
  2. Yazar: MUSA SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde kredi kartları insan hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Ancak kredi kartı kullanımının pek çok yararı olmasına rağmen, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizler, halkımızın kredi kartı kullanımı konusunda yeterince bilinçlendirilememiş olması ve kart çıkaran kuruluşlarca kredi yeterliliği konusunda yeterli inceleme yapılmadan kredi kartı verilmesi, kart hamillerinin borçlarını ödeyememesiyle birlikte kart hamili lehine kart çıkaran kuruluşa karşı şahsi teminat veren üçüncü kişileri de etkilemektedir.Üçüncü kişinin verdiği şahsi teminatın niteliğinin ne olduğunun belirlenmesi, bu kişilerin kredi kartının borcundan sorumlu tutulup tutulamayacakları, tutulabileceklerse hangi miktara kadar sorumlu olacakları ve neticede üçüncü kişilere yönelik dava ve icra takiplerinin nasıl sonuçlanacağı noktasında büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple tezimizde özellikle tartışma konusu olan bu noktalara Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ışığı altında açıklık getirilmeye çalışılacaktır.Ülkemizde son yıllarda kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeniyle teminat veren üçüncü şahıslara karşı yapılan icra takipleri ve açılan davaların sayısı da dikkate alındığında kredi kartı sözleşmelerinde şahsi teminatların hukuki niteliğinin inceleneceği bu çalışmanın uygulamaya da katkıda bulunacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, credit cards have become an important part of human life. However, despite there are a lot of benefits of using credit cards, several reasons including the financial crises in Turkey, lack of public awareness regarding the use of credit cards and giving credit cards without making sufficient examination regarding credit rating by credit card issuers lead the inability of cardholders to pay their debts as well as affect third person who provides personal guarantee to card issuers in cardholders favour.The determination of the attribution of the personal guarantee provided by the third person is highly important regarding the responsibility of concerned person from credit card debt, if he is responsible, the maximum limit of responsibility and finally how to conclude the law suits and enforcement proceedings against third person. Therefore, in this dissertation, these controversial issues will be enlightened in the light of Bank Cards and Credit Cards Act and The Act on the Protection of Consumer.This dissertation that analyzes the legal aspect of the personal guarantee in credit card contracts will likely contribute the legal practice considering the number of law suits and enforcement proceedings against third person who provides guarantee due to non-payment of credit card debt in our country recent years.