Coğrafi işaretlerin korunması
Protection of gegraphical indiations
  1. Tez No: 261394
  2. Yazar: MEHMET TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizin, benzersiz doğa, kültür ve sanat zenginlikleriyle dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir coğrafi ürün çeşitliliğine sahip olduğu hepimizce bilinen bir gerçektir. Bu nedenle coğrafi işaretlerin korunması ülkemiz için daha da önem arzetmektedir.Coğrafi işaretler, her türlü ekonomik yapı için önem arzetmesine karşılık, gelişmekte olan ve ekonomisi daha ziyade ülkemiz gibi tarımsal üretime dayanan ülkelerde ayrı bir yere sahiptir. Tarımsal ekonominin ülkemizdeki yeri, iklim ve ürün çeşitliliği gibi etkenler dikkate alındığından coğrafi işaretlerin ülkemiz ekonomisi için ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır.Coğrafi işaretlerin korunmasını konu alan bu çalışma toplam altı bölümden oluşmaktadır. İlk olarak coğrafi işaretlerin tanımı, unsurları, çeşitleri ve benzer kavramlarla olan ilişkileri ele alınmış olup ikinci bölümde ise coğrafi işaretlerin tarihsel gelişimi ve önemi ile uluslararası düzenlemelerdeki önemine değinilmiştir. Ardından üçüncü bölümde ise coğrafi işaretlerin tescili, kullanımı ve denetimi ele alınmıştır.Bu çalışmamızın ana konusunu oluşturan ?coğrafi işaretlerin korunması? ise dördüncü bölümde ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Peşi sıra koruma ile ilgili olarak coğrafi işaretler aleyhine işlenen suçlar ve tecavüz halleri ile hukuk davalarına beşinci bölümde değinilmiş olup çalışmamızın son bölümünde ise coğrafi işaretlerin hükümsüzlüğü özetle anlatılmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada daha çok 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen düzenlemeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact well known to all of us that our country has a unique diversity of geographical products with its unparalleled nature, culture and arts riches. Therefore, the protection of geographical indications presents an even greater importance for our country.Even though geographical indications present significance for all economy structures, they have a distinct position in countries which are developing and, like our country, the economies of which relies rather highly on agricultural production. When factors such as the place of agricultural economy in our country, the climate and the product diversity are taken into consideration, it shall be understood how important geographical indications are for our country's economy.This study on the subject of the protection of geographical indications comprises six parts. Firstly, the definition, elements, varieties of geographical indications, and their relations with similar concepts are addressed and in the second part the historical development and significance of geographical indications and their importance in international regulations are mentioned. Following that, in part three, on the other hand, the registration, use and control of geographical indications are addressed.The ?protection of geographical indications?, which forms the major element of our study is addressed in detail in part four. Following that, relating to protection, crimes committed against and violations of geographical indications and lawsuits are mentioned in part five and in the final part of our study, an effort is made to briefly describe the invalidity of geographical indications.In this study, mostly the regulations brought with the Statutory Decree on the Protection of Geographical Indications number 555 are addressed.