Endüstriyel tasarımın kurumsal kimlik oluşturmadaki rolü
Industrial design?s role in the formation of corporate identity
- Tez No: 261443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT CELBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Endüstri Tasarımı ? Kurum Kimliği Kavramları ? Tasarım Kavramları arasındaki bağlantıların incelendiği ve birbirlerine olan etkilerin ortaya konulduğu bu tezde üç konu ayrı başlıklar altında incelenerek konular arası ilişkiler kurulmuştur :1. Bölümde, kurum kimliği kavramları maddeler halinde incelenerek kurum kimliğinin tanımlarından başlayarak alt konu başlıkları ve kavramlara doğru araştırılmıştır. Kurum kimliği kavramına genel bir bakış atılarak tez konunun terimlerin algılanması ve genel anlatımlarla anlaşılmasına yardımcı olması amaçlanmıştır.2. Bölümde, endüstri ürünleri tasarımı disiplini ve kimlik kavramı arasındaki ilişkiler irdelenerek ortaya çıkan sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu sayede kimliğin oluşma süreci içinde endüstri tasarımının etkisi sebep sonuç ilişkileri, kültürel, sosyolojik, ve ekonomik perspektifler ile ortaya konulmaktadır.3. Bölümde ise, tez konu başlığı olan endüstriyel tasarımın kurumsal kimlik oluşturmadaki rolü, kurum kimliği tanım ve açıklamalarıyla endüstri tasarımı kavramlarının sentezden geçirilmesi ve ortaya çıkan etkileşimler ile bağlantılar kurarak ifade edilmesi amaçlanmıştır.Buradan elde edilen bilgiler ışığında bağlantılar ve ilişkiler sonuç bölümünde grafikler ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relationships between industrial design, concepts of corporate identity and concepts of design; and their effects on each other under three main titles:In chapter one, starting with various definitions of corporate identity, concepts of corporate identity are examined through a set of sub-titles and concepts. By generating an overview of the concept of corporate identity, this chapter aims to familiarize with the concept of corporate identity through the identification of basic ideas and terminology.In chapter two, relationships between the industrial design discipline and the concept of identity are examined, and the results of this examination are compared with each other. Thus, industrial design?s role in the process of identity formation is put forward within cultural, sociological and economic perspectives.In chapter three, industrial design?s role in the formation of corporate identity is explained through the synthesis of how corporate identity definitions and the concepts of industrial design interact.Departing from the set of information put forward in these chapters, connections and relationhips between the concepts of industrial design and corporate identity are explained through graphics in conclusion.