Tekstil desenlerinin seramik yüzeylere uygulanması
Application of textile designs on to ceramics
  1. Tez No: 261445
  2. Yazar: NACİ TOPAK
  3. Danışmanlar: PROF. ZERRİN ERSOY BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sanatta farklı disiplinlerinin bir arada kullanılması sıklıkla denenmiştir. Dünya sanatında ve ülkemizde, kendi dalları dışında sanatın diğer dallarında da eserler veren pek çok sanatçı olduğunu biliyoruz. Tekstil üretimi yapan bir seramikçi olarak uzun süredir böyle bir deneme yapmak için uygun zamanının gelmesini bekledim, sonunda zamanın uygun olduğuna karar vermemdeki en büyük etken ülkemizde seramik sanatında çok gelişmiş tekniklerle yapılan örnekleri görmemdir.Günümüzde tekstil çok hızlı gelişmektedir, tekstilde gelecek birkaç senenin renklerini, kombinasyonlarını ve kullanılacak kumaş kalitelerini düzenlenen fuarlar aracılığıyla kolaylıkla takip edebiliyoruz. Tekstil sanayindeki bu gelişimi, seramiklerde görme arzusu, form ve yüzeylerde bilinenlerin dışında farklı renk ve desen uygulamaları yapmak benim için hedef olmuştu.Bunları uygulama imkânı bulduğumda, uygulamada kullanılacak seramik malzemelerin seçimini titizlikle yaptım.Ülkemizde bugüne kadar çok tercih edilmeyen(yüksek pişirim gerektirdiği için) porselen çamuru kullanmaya karar verdim ve Limoges porselen çamuru ile çalışmaya başladım.Porselen çamuru ile tornada şekillendirme yöntemiyle çömleklerimi oluşturdum.Porselen çamurun pişme rengi beyaz olduğu için uyguladığım desenlerde ve dekor tekniklerinde kullandığım renkler ve kombinasyonlar çok net bir şekilde ortaya çıktı.Çeşitli dekor teknikleri denedim ve çok başarılı sonuçlar elde ettim.Güncel tekstil desenlerinden yola çıkarak yaptığım bu seramik form ve dekorlama denemeleri amacına ulaşan bir çalışma olmuştur. Yalnız daha başarılı sonuçlar elde etmek için bu tip dekorlu porselen çalışmalarının bu konuda çok gelişmiş porselen fabrikalarının bünyesinde yapılması gerektiğini eklemeliyim.
Özet (Çeviri)
Using of different diciglines all together in art has been freguently tried.We knov that in the world and our country there are many artists who create artworks in art branches other than their own branches.I,as a ceramicist who makes textile production,have waited for a correct time to make such a trial.When I sav the models created with very developed ceramic technigues in our country,I decided that;this is the correct time.Today,textile has rapidly developed.We know the application the colors combination, and gualities of the a few future years. With this develeopment in the textile industry,it became inevitable form e to make different color and design applications other then the traditional ones on the form and surfaces.When I found and oportunity to apply these technigues ,I carefuly selected the ceramic metarials to be used in the application and I decided to use porcelain mud that is not mostly preffered in our country (as it reguires high buring).I created my pots whit Limoges mud shaping by turning method.The buring color of Limoges mud is white.This enabled the color combinations I applied in design and decor technigues to appear very clearly.I tried various decor technigues and got successful results.This ceramic trials I created by using the updated textile designs became succesful art trials. I would like to mention that to get more successful results,such decorative porcelain works must be made at very developed factories.