Deri üzerine ekolojik baskı uygulamaları ve haslık değerlerinin belirlenmesi
Ecological printing applications on leather and determination of fastness values
- Tez No: 799409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU İREM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Zaman içerisinde artan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması adına gelişen endüstriyelleşme beraberinde atık problemlerini ve çevre kirliliğini getirmiştir. Endüstriyelleşmeyle gelişen hazır giyim sektörü, kullanılan sentetik boya ve kumaşlarla insan sağlığını tehdit ederken endüstriyel atıkları ile doğa ve çevreye zarar vermektedir. Bu sebeple tüketiciler doğal ürünlere yönelim göstermektedir. Bu yönelimin artışından giyim sektörü de etkilenmektedir. Tasarımcılar, çevreye ve insana daha duyarlı bir yöntem olan doğal boyama ve baskı tekniklerini tercih etmeye başlamışlardır. Doğal boyama, hayvanlardan ve bitkilerden elde edilen materyallerle yapılan bir boyama türüdür. Ekolojik baskı ise ülkemizde köklü bir geçmişe sahip olan doğal boyamanın modern bir yorumudur. Ekolojik baskı, bazı bitkilerin yaprak ve çiçek gibi bölümleri kullanılarak doğal liflerden elde edilmiş kumaşlara ayrıca seramik yüzeylere ve kâğıda uygulanmaktadır. Deri, ekolojik baskı çalışmalarında kullanılan yeni bir malzemedir. Ayrıca deri sanayi, gıda endüstrisinden elde edilen ham deriyi işleyerek çevreci bir faaliyet sürdürmekte ve ekonomik sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda bitkisel tabaklanmış vejetal derilerden olan dana ve koyun derileri kullanılmıştır. Deri ile yapılan ekolojik baskıda dört ayrı mordanın baskı ve deri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bitki olarak okaliptüs ve gül yaprağının yanı sıra mevsimsel sebepler ve organik ev atıkları olması sebebiyle mor havuç ve soğan kabuğu kullanılmıştır. Farklı deri mordanlarla yapılmış olan ekolojik baskı uygulamaları ve haslık sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialization, which has developed to meet the needs of the increasing population over time, has brought waste problems and environmental pollution. The ready-made clothing industry, which has developed with industrialization, threatens human health with the synthetic dyes and fabrics used, while harming nature and the environment with industrial wastes. For this reason, consumers tend towards natural products. The clothing industry is also affected by the increase in this trend. Designers have started to prefer natural dyeing and printing techniques, which are more sensitive to the environment and people. Natural dyeing is a type of dyeing made with materials obtained from animals and plants. Ecological printing is a modern interpretation of natural dyeing, which has a deep-rooted history in our country. Ecological printing is applied to fabrics obtained from natural fibers by using parts of some plants such as leaves and flowers, as well as ceramic surfaces and paper. Leather is a new material used in ecological printing works. In addition, the leather industry maintains an environmentally friendly activity by processing the raw leather obtained from the food industry and contributes to economic sustainability. In the studies, calf and sheep skins, which are vegetable tanned vegetal skins, were used. In ecological printing with leather, the effects of four different mordants on printing and leather were evaluated. In addition to eucalyptus and rose leaves as plants, purple carrot and onion peel were used due to seasonal reasons and organic household waste. Ecological printing applications and fastness results made with different leather mordants were evaluated.