Kelt kültürü bağlamında Joseph Beuys ve eserleri
Joseph Beuys and his works within the context of Celtic Culture
  1. Tez No: 261447
  2. Yazar: LALE DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF ÇELEBİ TAKTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Beuys'un, sanatı ile hayatı arasındaki en belirgin bağlantı, onun içinde bulunduğu ?o an?ı içerir. Eserlerinde kullandığı elemanları, kesintisiz bir değişim süreci üzerine temellendiren sanatçı, bu değişimi kendi yaşamına da yansıtır.Beuys'un kendisini ve sanatını geliştirme çabaları içerisinde, onun Kelt topraklarına yaptığı ziyaretlerin, bu topraklarda gerçekleştirdiği etkinliklerin, kurduğu bağlantıların ve dostlukların önemli bir payı vardır.Kelt yazar James Joyce'a ve Kelt mitolojisine 1950'li yıllardan beri hayranlık duyan Beuys, 1970 yılından itibaren Kelt topraklarında gerçekleştirdiği etkinlikler aracılığıyla Kelt kültürüne daha fazla yakınlaşır ve kendisini bu kültürün bir parçası olarak görmeye başlar.Kelt kültürünün Beuys ve sanatı üzerindeki etkisinin ne denli güçlü olduğunu anlamak için, sanatçının bu kültüre ilişkin çalışmalarına, bunların onun hayatına, eserlerine ve kariyerine nasıl yansıdığına bakmakta fayda vardır.
Özet (Çeviri)
The most apparent connection between the art and life of Beuys is constituted of ?that moment.? The artist, who grounds the elements he made use of in his works on an uninterrupted process of alteration, reflects such change upon his own life as well.The visits he made to the lands of Celts, the activities he had flourished and relations and friendships he had established in those lands are a part of his self-development and progress in his art.Beuys, having admired the Celtic novelist James Joyce and the Celtic mythology since 1950?s, approached to the Celtic culture closer and closer thanks to his activities in Celtic lands from 1970?s on and began to perceive himself as a part of this culture.It is beneficient to consider the works of the artist concerning Celtic culture, how these influences were reflected in his life, works and career in order to conceive how forcible were the effects of the culture had been on Beuys and his arts.