Yapı oyuncaklarının tarihsel ve yapısal gelişimi (LEGO örneği ile)
Historical and structural development of construction toys (Using the example of LEGO company)
  1. Tez No: 261474
  2. Yazar: EMRE GÜNTÜRKÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN DÜZAKIN YOLSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yapı oyuncakları, 19.yüzyıldan itibaren çocukların ve yetiskinlerin oyun ya dahobi amaçlı kullandıkları bir oyuncak türü olarak açıklanabilir. Bu oyuncaklar,çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal gelisimine katkı sağlarken, dıs dünyayı algılama veanlamlandırmanın ilk denemelerini gerçeklestirebilmektedir. Yapı oyuncaklarının ilkdönemlerinden beri bu oyuncaklar, kullancıların zevkine, üretildiği dönemlerinteknolojik gelismelerine ve üretim kosullarına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.Birçok marka değisik malzemeler kullanmıs ve farklı birlestirme yöntemleri denemistir.Bu markalardan çok azı günümüze kadar ulasabilmistir.Yapı oyuncaklarının en önde gelen isimlerinden biri olan LEGO, ürünlerinigünümüze tasıyan bir markadır. 1945 yılında olusturduğu sistemin günümüzde etkin birsekilde kullanılması ve 1970'li yıllardan itibaren piyasaya yön vermeye baslamasıylayapı oyuncaklarının en bilindik markası olmustur. 1980'li yıllarda hızlanan bilgisayarteknolojileri oyuncak sektörünü sıkıntıya sokması ile yapı oyuncaklarında değisikliklerolusmustur. Bu problemi erken fark eden LEGO sirketi, gelisimini devam ettirebilmekiçin bilgisayar dünyasının ve elektronik dünyanın olanaklarından faydalanarakürünlerini sekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction toys can be explained as a type of toy which have been used forgame or hobby by children or adults since 19th century. This type of toys make a greatcontribution to physical, mental and social development of the children as well asprovide a basis for the actualization of their beginning attempts to comprehending andmaking sense of external world for children. The construction toys have had differedfrom each other by depending on customers pleasure, technological development ofprodution and manufacture conditions. Some companys tried diffrent materials andinter-locking systems. However just a few company could reach to the present day.LEGO products which have reached up to date had become the most leadingconstructive toy company. LEGO is the most well known brand, because of theirefficient use of the system that was established in 1945, started to direct the toy marketsince 1970. In 1980?s constructive toys had varied becouse of the development incomputer tecnology. The company realised early to use the computer and electronictechnology opportunities, in order to continue their developments.