Bir anlatım dili olarak varoluşçuluk ve Tarkovsky sineması 'Kuyu'
Existentialism as a language of explanation and Tarkovsky's cinema 'Wellhole'
- Tez No: 261476
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez çalışmasının birinci bölümünde, sırayla kavram olarak 'varoluşçuluk', varoluşçuluğun kökenleri ve varoluşçu akımlar incelenirken, ikinci bölümde varoluşçuluğun edebiyattaki yansımalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde varoluşçuluğun sinemadaki etkileri; Yeni Dalga Sineması, Bergman Sineması ve Türkiye Sineması'ndan örnekler verilerek irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Tarkovsky Sineması'ndaki varoluşçu izlekler araştırıldıktan sonra, beşinci bölümde ?Kuyu? isimli tez filminin bu kavramlar çerçevesinde kuramsal ve biçimsel özellikleri tartışılmıştır.Varoluşçuluk kavramının kökenlerini, varoluşçu filozofların açıklamaları referans alınarak irdelenmeye çalışılmış, yine bu akımın temsilcisi olan filozofların eserlerinden alıntılar yapılarak, onların bu kavram hakkındaki tanımlarına yer verilmiştir. Bu bağlamda varoluşçu akımlar, akımın temsilcisi olan filozof ve düşünürlerin şahsında irdelenmiştir.Varoluşçuluğun edebiyattaki ve sinemadaki yansımaları bu alandaki örnekler eşliğinde incelendikten sonra, Tarkovsky Sineması'ndaki varoluşçu temalara değinilmiştir.Bütün bu değerlendirmelerden sonra, son bölümde ?KUYU? isimli filmin amacı, seçtiğim çekim teknikleri ve biçimsel yapısı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the first part of this thesis focus on ?existentialism, historical roots and existentialist movements, subjectively; the second part focuses on the literary reflections of existentialism.? Effects of existentialism on cinema, New Wave Cinema, the cinema of Bergman are dealt with in the third part, giving examples from the cinema of Turkey. After analyzing the existentialist themes in Tarkovsky cinema in the fourth part, the fifth part will concentrate on the theoretical and structural analysis of the thesis film, ?Kuyu/Wellhole?.The roots of Existentialism as a term have been studied referring to explanations by existentialist philosophers, quoting from these philosophers and using their terms. In this context, existentialist movements have been dealt within the very person of these thinkers and philosophers.After the traces of existentialist examples being scrutinized in literature and cinema, the existentialist themes in Tarkovsky cinema have been focused upon.Finally, in the last part, the aim of the film ?Kuyu?, the shooting techniques I used and structural context have been explained.