Uzakyol güverte zabitlerinin kariyer planlama ölçütleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü mezunları (1999?2008) üzerine bir analiz
An analysis on career planning criteria of oceangoing deck officers, graduated from Dokuz Eylül University Maritime Faculty Marine Transportation Engineering Department (1999-2008)
- Tez No: 261521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun olan (1999-2008) uzakyol vardiya zabitlerinin kariyer yolu analizleri yapılmıştır. Ayrıca mezunların denizcilik mesleğini seçme nedenleri, denizdeki kariyer sürelerine etki eden faktörlerin saptanması ve karadaki kariyerlerine geçişte kullandıkları yöntemler analiz edilmiştir.Çalışmada ulaşılan sonuçlar, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü 1999-2008 yılları arası mezunları ile mezunların anket formuna verdiği yanıtlardan oluşmaktadır.Araştırma içerisinde insan kaynakları yönetimi, kariyer ve kariyer planlaması, denizcilikte insan kaynakları, denizcilikte eğitim, gemiadamı ve kariyer planlaması konuları incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise analizler, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Araştırma kapsamında 314 kişiden oluşan ana kütlenin 213'üne ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları mezunların kariyer yolu analiz sonuçları ile denizciliği seçme nedenleri ve denizde çalışmalarını olumsuz etkileyen faktörlerin analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about to forming a career path map on Ocean Going Officers who?s graduated from Dokuz Eylül University, Maritime Faculty Marine Transportation Engineering Department between 1999-2008. Furthermore, analyzes the reasons for choosing the sea initially, the factors which affect the sea career, the reason and the means they use for coming ashore.The conclusions of the study is limited with the answers of graduated ocean going officers from Dokuz Eylül University Maritime Faculty between 1999-2008 .This study was concluded human resource management, career and career planning, human resource in maritime industries, maritime education, the career path in the maritime industries.Througout the study, 213 graduated ocean going officers have been reached from total 314 graduated ocean going officers.The result of the study cover the analyze of career path of ocean going officers, the reasons for choosing the sea and negative factors which affect the sea career.