Türkiye'de deniz ulaştırma politikaları oluşturma süreci ve stratejik analizler
Maritime transport policy making process in Turkey and strategic analyses
- Tez No: 261541
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 588
Özet
Deniz ulaştırması, doğası gereği hem bölgesel ve ulusal, hem de uluslararası ve uluslar üstü politika alanında yer almaktadır. Denizcilik çevresi açısından bakıldığında birçok değişken unsur deniz ulaştırmasını ve ilgili politikalarını etkilemektedir. Teknolojinin çok hızlı yenilendiği; siyasi olayların piyasaları etkilediği; rekabet nedeniyle büyük ekonomik birleşmelerin yaşandığı; sosyal ve kültürel hareketliliğin arttığı; çevreye duyarlılığın geliştiği ve yasal yükümlülüklerin ve kuralların standartlaştırıldığı günümüz dünyasında deniz ulaştırması alanında politika oluşturmak ve bu alanda stratejik kararlar vermek giderek daha da karmaşık bir hal almıştır.Bu araştırma deniz ulaştırması ve politika oluşturma süreci alanındaki literatürü göz önüne alarak Türkiye'nin deniz ulaştırma politikalarını ve bu politikaları oluşturma sürecine ilişkin değişkenleri incelemek, uzman görüşlerinden elde edilen veriler doğrultusunda stratejik analizler ile gelecekte oluşturulacak deniz ulaştırması politikaları için önerilerde bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışma kapsamında değişkenlerin belirlenmesi amacıyla literatür taraması, gözlem ve kısa anket uygulamasından oluşan bir ön çalışma yapılmıştır. Ön çalışmanın sonunda edinilen bilgiler doğrultusunda bir kavramsal model kurulmuş ve deniz ulaştırması çevresine ilişkin politika oluşturma değişkenleri, içerik analizi yöntemiyle belirlenmiştir. Yapılan literatür taraması ve tespit edilen bu değişkenlerin doğrultusunda veri toplama aracı olarak yapılandırılmış yüz yüze görüşme formu oluşturulmuş ve bu form ile yapılan görüşmeler sırasında deniz ulaştırması politikaları alanında seçkin uzmanların yorumları alınmıştır. Araştırmadaki örneklem doğrultusunda elde edilen veriler değerlendirilerek stratejik analizler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları Türkiye'de deniz ulaştırma politikaları oluşturma sürecine etki eden unsurları, stratejik analizler sonucunda yapılan değerlendirmeyi kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its nature, maritime transport is in the area of regional and national, as well as international and supranational policy. When viewed in terms of maritime environment, several variable factors affect maritime transport and relevant policies. In today?s world where technology renovates itself very fast, political events affect trade markets, major economic mergers and alliances are experienced due to competition, social and cultural mobility increases, environment sensitivity is developed and legal obligations and rules are standardized, making policies and strategic decisions in maritime transport has become even more complicated.This study takes into consideration the literature in maritime transport and policy-making process. Its aim is to provide suggestions in future maritime transport policies by examining Turkish maritime transport related policies and the variables in the process for making such policies with strategic analysis from the viewpoint of experts.Literature survey, observation and a short questionnaire were the methods which constituted the preliminary work applied for determining the variables of this study. A conceptual model were developed as a result of the information get from this preliminary work and policy making variables for maritime transport were determined with content analysis method. In line with literature search and determined variables, structured face-to-face interview form was developed as the data collection tool; comments of elite experts in the field of maritime transport policy were collected during the interviews held based on this form. Data obtained from the sample group of the research were evaluated and strategic analyses were conducted. Findings of the study include the factors that affect maritime transport policy making process in Turkey and evaluations from the results of strategic analyses.