Stock price reactions to rights issues: Evidence from the İstanbul Stock Exchange (ISE)
Bedelli sermaye artırımının hisse senedi getirilerine etkisi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)
  1. Tez No: 261542
  2. Yazar: ENGİN CUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA KIRKULAK ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bedelli hisse ihracı, bir sirketin mevcut hissedarlarına sahip olduklarıoranında yeni hisseler sundugu bir sermaye artırım yoludur. Bedelli sermayeartırımının 1980'lerin basında İngiltere ve Amerika'da popülaritesinikaybetmesine ragmen, Avrupa'nın geri kalan bölümünde ve gelismekte olanpiyasalarda ve aynı zamanda Türkiye'de hala en çok kullanılan yöntemdir.Önceki çalısmalar, bedelli sermaye artırım öncesi pozitif piyasa performansıtespit etmekle birlikte, artırım sonrası olumsuz piyasa tepkisi raporlamıslardır.Olumsuz piyasa tepkisi konusunda ortaya atılan firma getirilerindeki asırıdegerlenme sinyali teorisi en güvenilir açıklamadır.Bu tezin amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB), bedellisermaye artırımı kararının hisse senedi getirilerine olan etkisi konusundaampirik bir açıklama sunmaktır. Ampirik sonuçlar, sermaye artırımı yapanfirmaların, yapmayan muadillerine göre olumsuz piyasa performansına maruzkaldıklarını göstermektedir. Ancak, sermaye artırımına gitmeyen firmalarınaynı dönemde sahip oldukları daha düsük fiyat performansı nedeniyle, artırımyapan firmaların olumsuz piyasa performansını asırı degerlenme sinyali olarakalgılamak dogru olmayacaktır. İstikrarsız ekonomik ve siyasi ortamda, İMKBgenellikle kısa vadeli yatırımcılardan olusur. Dolayısıyla yatırımcıların, sermayeartırımı kararından çok anlık piyasa kosullarına tepki vermesi için ekonomikaçıdan anlamlı nedenleri vardır. Yatırımcılar, aynı zamanda, yogun arzlarnedeniyle bedelli sermaye artırımına asinadırlar.
Özet (Çeviri)
A rights issue is a way of raising capital in which a company offers newshares to existing shareholders in proportion to their current holdings.Although rights issues have lost their popularity in the UK and the US in thebeginning of 1980s, they are still the dominant form in the rest of Europe andemerging markets, as well as in Turkey. Previous studies have reported anegative market reaction following to the announcement of rights issues whilefinding a positive market performance before the issue. The theory ofovervaluation signal on a firm?s returns is the most credible explanation of thenegative market reaction.The aim of this dissertation is to provide an empirical explanation on thestock price reactions to rights issues, evidence from the Istanbul StockExchange (ISE). The empirical results suggest that issuers have sufferednegative market performance relative to their counterparts of non-issuers.However, it will be not true to associate the negative market performance ofissuers with the overvaluation signal due to non-issuers also have lower priceperformance in the same period. In the unstable economic and politicalenvironment, the ISE typically consist of short-term investors. Thus, there areeconomically meaningful reasons for investors to respond to the instant marketconditions rather than the decision of rights issues. Investors have also becomefamiliar with rights offerings due to the frequent issuers.