Bir üst kimlik projesi olarak ?İttihad-ı Anasır? kavramına iktidar ve muhalefetin yaklaşımları (1908-1913)
Approachs of goverment and opposition to concept of ?İttihad-i Anasir (Pan-Ottomanism)? as a upper indentity project (1908-1913)
- Tez No: 261545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Modernleşme olgusunun Avrupa'da ulus devletlerin ortaya çıkışında itici güç olması; Osmanlı Devleti'nde ise ?Osmanlı Üst Kimliği? vücuda getirerek, gittikçe parçalı bir görüntü almaya başlayan devlet için bir ?kimlik? yaratılması sonucunu doğurmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde bunun altı çizilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde detaylandırılmaya çalışılan konu ise, İkinci Meşrutiyet döneminde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ?ittihad-ı anasır? olgusu yardımı ile gerçekleştirmeye çalıştığı; unsurların birlikteliğini temin edip, ?Osmanlı Milleti?ni inşa etmesidir. Üçüncü bölümün şekillenmesine yardım eden tartışmalar ise, İttihat ve Terakki karşısında muhalefet gücünü oluşturan ve gayrimüslim unsurların ağırlıkta olduğu grubun ittihad-ı anasırdan, kendi etnik gruplarının geleceğini -mümkünse Osmanlı Devleti'nden ayrı bir şekilde- temin edebilmek için destek almaları ile ilgilidir.Meclise yansıyan tartışmalar, iktidar taraftarı ve muhalif basında yer alan haber ve makaleler konunun toplumsal yansımaları hakkında fikir sahibi olmamızı kolaylaştırmıştır. Osmanlı Devleti'ndeki kimlik tartışmalarında, unsurlar arasında gelişen milliyetçiliğin etkisi ise, iktidar ve muhalefetin tutumunda belirleyici olmuştur. Bugün küreselleşme olgusu dahilinde tartışılan, alt kimliklerin üst kimlikler karşısında benlik mücadelesi, Osmanlı Devleti açısından da belirgin bir şekilde göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernization fact is the driving force in the emergence of nation-states in Europe. However it brings to the body ?Ottoman upper-identity? in the Ottoman Empire and has resulted in the creation an ?identity? for government which gradually began to take an image piece. This is subject of the first part of this research. Tried to be detailed subject in the second part of this research is that the Committee of Union and Progress by means of ?ittihad-ı anasır? (pan-ottomanism) fact trying to realized to unity of nations and to construct of ?Ottoman Nation?. The last part has been shaped with the help of discussions. This discussions are concerned with interpretation loaded upon ?ittihad-ı anasır? of the Committee of Union and Progress and opposition elements.Discussions reflected to parliament, news and articles taking part to supporter and opposite press have been simplified our opinion about the the public?s reflections of these. The nationalism developing among nations on the identity discussions in the Ottoman Empire have determined the attitude of the goverment and oppositions. Today sub-identity and upper-identity matters discussing within the phenomenon globalisation is clearly seen in the Ottoman Empire too.