Uluslararası sistemin aldığı yeni biçimin Türk dış politikasına etkileri / Kıbrıs örneği
Impacts of international system?s new shape on Turkish foreign policy / Cyprus case
  1. Tez No: 261554
  2. Yazar: CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle, uluslararası sistemin dinamikleri dönüştürülmeye başlanmış; küreselleşme olgusuyla sistemin temel aktörü olan ulus-devlet, güvenlik ve savaş kavramları sorgulanarak, yeniden tanımlamaya gidilmiştir. Uluslararası sistemin yapısındaki değişmeler, Orta Doğu bölgesinde yoğunlaşarak, Türkiye'nin de etkilendiği sonuçlar doğurmuştur.Bu çalışmanın amacı, uluslararası sistem içinde son dönemde ortaya çıkan gelişmelerin Türk dış politikasını nasıl etkilediğini incelemektir. Türkiye'nin yeniden gözden geçirmek veya vazgeçmek ekseninde değişen tercihlerle süreci nasıl tanımladığı irdelenerek, Kıbrıs örneği ışığında dış politika çıktılarının açıklanması amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, uluslararası sistem kavramı analiz edilerek, kavramlar ve kuramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, 11 Eylül sonrası gelişmeler ışığında, uluslararası sistemin nasıl şekillendiği ve Türkiye'yi çevreleyen coğrafyadaki gelişmeler irdelenmiştir. Son bölümde, Türk dış politikası tarihsel süreç içerisinde analiz edilerek, dış politikanın uluslararası sistemden nasıl etkilendiği, Kıbrıs konusu üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the end of Cold War era, dynamics of international system have been started to transform, concepts of nation-state which is main actor of the system, security and war have been redefined by examining these concepts with globalization phenemenon. Changes in the structure of international system have concentrated on the Middle East region and had consequences by which Turkey has been also affected.The aim of this study is analyzing the effects of developments in international system on Turkish foreign policy. In this study, explanation of foreign policy outputs in the light of Cyprus case is aimed by examining how Turkey defines the process by its preferences which change according to its decision of revising or receding.At the first part of the study, concept of international system is analyzed and concepts and theories are discussed. At the second part, how international system is shaped in the light of developments after the September 11 and developments in the geography around Turkey are studied. At the last part, Turkish foreign policy is analyzed in historical process and how foreign policy is affected by international system is researched on the basis of Cyprus issue.