Makroekonomik değişkenlerin borsa endeksi üzerine etkilerinin ölçümü üzerine bir inceleme
A study on measuring the effects of macroeconomic variables on stock exchange index
- Tez No: 261601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hisse senedi fiyat ve getirilerindeki değişimi topluca gösteren endekslerin ekonomideki belli başlı faktörlerde meydana gelecek değişimlerden etkilenmesi beklenmelidir. Bu etkileşimi Modern Portföy Teorisi'nin modellerinden olan Arbitraj Fiyatlama Modeli ile açıklamak mümkündür. Bu çalışmada söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiyi, Arbitraj Fiyatlama Modeli esas alarak açıklamak için çok değişkenli doğrusal bir regresyon modeli tahmin edilmiştir. Regresyon denkleminde 2005 Ocak-2009 Aralık aylık dönemlerine ait, 60 gözlem adedine sahip, 12 adet makroekonomik değişken bağımsız değişken, aynı dönemde ve aynı gözlem adedine sahip İMKB-100 Getiri Endeksi bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. İnceleme geriye dönük eleme yöntemi kullanılarak yapılmış, en son tahmin denklemi kullanılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Indexes which represent derivations of asset prices and aseet incomes are supposed to be affected by derivations on fundamental factors in an economy. It is possible to explain this affect with Arbitrage Pricing Model which is a model of Modern Portfolio Theory. In this study, to explain the relations between such variables base on Arbitrage Pricing Model, a linear multi variable regression model is estimated. For the estimation equation of regression, 12 macroeconomic variables that belong to January 2005-December 2009, of which observation range is 60 are determined to be independent variables and; at the same period with same observation range, IMKB return index is determined to be dependent variable. Study is carried on with backward selection technique, and result of last significant equation are interpreted.