ISO 22000 sisteminin bir gıda firmasında uygulaması
Application of ISO 22000 at a food firm
- Tez No: 261635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada, farklı ülkelerde uygulanan HACCP sistemlerinin standart hale getirilmesi için oluşturulan ISO 22000 kalite yönetim sistemi standardı ve bir gıda firmasında uygulanışı üzerinde durulmaktadır. Kalite ile ilgili kavramların literatür araştırması yapılmış ve HACCP sisteminden ISO 22000 sistemine geçiş anlatılmıştır. Ayrıca bu sistemin kurulu olduğu bir gıda firmasında istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden olan kabul örneklemesi ve proses kontrol tekniklerinin kullanımı gösterilmiştir. ANSI/ASQC Z1.9 ve ANSI/ASQC Z1.4 örnekleme planlarının kullanımı, bu örnekleme planlarına ait çalışma karakteristiği eğrilerinin ve kontrol diyagramlarının çizimi üzerinde durulmuş, uygulamalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak HACCP ve ISO 22000 arasındaki farklılıklar gösterilmiş ve ISO 22000 sisteminde istatistiksel kalite kontrol tekniklerinin kullanımının faydaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
At this thesis, ISO 22000 Quality Management System Standards that is constituted to standardize HACCP Systems have been applied in different countries and ıts application in a food factory is consantrated. Literature of consepts interested in quality is searched and tranporting from HACCP system to ISO 22000 system is expressed. In addition to reception sampling and process control techniques that are statistical quality control methods at a factory have been set up this system is designated. Using of ANSI/ASQC Z1.4 and ANSI/ASQC Z1.9 sampling plans, drawing of Operating Carakteristic belong to this plans and drawing control diagrams is consentrated. Applications about them have is done and results have been attined from this is evaluated. Consequently, differences between HACCP and ISO 22000 is designated.