Kamulaştırmasız el atma
Encroachment without condemnation
  1. Tez No: 261639
  2. Yazar: ŞAHVER İREM YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Doktrindeki görüsler ve özellikle Yargıtay kararları ısıgında - yeri geldikçe AnayasaMahkemesi, Uyusmazlık Mahkemesi, Danıstay ve Askeri Yüksek dare Mahkemesi kararlarınada yer verilerek- kamulastırmasız el atmanın degerlendirilmesi , unsurlarının açıklanması ,kamulastırmasız el atma halinde açılabilecek davaların incelenmesi ve bu sekilde kavramaaçıklık getirilmesi çalısmamızın özünü olusturmaktadır.Kamulastırmasız el atma , idare tarafından gerçeklestirilen bir haksız niteligini tasıyan ,herhangi bir kanuni dayanagı bulunmayan, doktrindeki görüsler ve Yargıtay kararları ile zamaniçinde gelismis ve halen de gelisimini sürdürmekte olan bir kurumdur. ste kurumun bu niteligi ,konunun incelenmesinde agırlıklı olarak doktrindeki görüslere ve Yargıtay kararlarına yerverilmesi geregini dogurmus ve özellikle doktrindeki görüsler ve Yargıtay'ın yaklasımı dikkatealınarak açıklamalarda bulunulmustur. Ayrıca, konuyla baglantılı kanuni bir düzenlemebulundugu ölçüde kanuni düzenlemelere de yer verilmeye çalısılmıstır.Yine, kamulastırmasız elatma halinde idarenin sorumlulugu özel hukuka tabi bir sorumluluk ( haksız fiil sorumlulugu)oldugundan ve özel hukuk ( Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu ) hükümleri dekurumun niteligi geregi uygulama alanı buldugundan zaman zaman , konunun bütünlügününsaglanabilmesi adına, ayrıntıya girmemeye çalısılarak Türk Medeni Kanunu ve Türk BorçlarKanunu'nun konumuzla ilgili hükümlerinden de yararlanılmıstır.Çalısmamızın Sonuç ve Önerilerbölümünde de kamulastırmasız el atmanın Türk Ceza Kanunu'na göre suç teskil etmesi sebebiyleTürk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümlerine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Under the light of the dictums in the doctrine and especially decrees of the Supreme Courtof Appeal, evaluation of encroachment without condemnation , explanations of items(requirements) thereto, inspection of possible law suits in case of encroachment withoutcondemnation and clarifying the concept in this manner by including the decrees ofConstitutional Court, Court of Disputes, State Council and Supreme Military AdministrativeCourt where appropriate - constitute the main context of our study.Encroachment without condemnation is an association which bears an unfaircharacteristic realized by the administration without any legal basis and which has developed inthe course of time with the dictums in the doctrine and decrees of Supreme Court of Appeal andis still developing. Especially this characteristic of the association has created the need forincluding primarily the dictums in the doctrine as well as the decrees of the Supreme Court ofAppeal for a better examination of the issue and explanations have been given consideringparticularly the dictums in the doctrine and the approach of the Supreme Court of Appeal.Furthermore, effort has been made to include also the legal arrangements, if any, in connectionwith the issue. In addition, because the responsibility of the administration in case ofencroachment without condemnation is subject to private law (tort liability) and because theprovisions of the private law (Turkish Civil Code and Turkish Code of Obligations) areapplicable due to the nature of the association, relevant provisions of Turkish Civil Code andTurkish Code of Obligations have also been utilized from time to time without getting into toomuch detail in order to maintain the integrity of the context.In the Conclusion andRecommendations chapter of our study, relevant provisions of the Turkish Criminal Law havebeen included due to the fact that encroachment without condemnation is considered as a crimeaccording to the Turkish Criminal Law.