Kamulaştırmasız el atma
Confiscation without expropriating
  1. Tez No: 670548
  2. Yazar: ÖNDER ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı, mevcut kamulaştırmasız el atma uygulamalarının çözümüne ve yeni kamulaştırmasız el atmaların önüne nasıl geçilebileceğine yönelik önerilerinde bulunmaktır. Tezde genel olarak mülkiyet hakkı ve mülkiyet hakkının sınırlanması, kamulaştırmasız el atma kavramı ve tanımı, kamulaştırmasız el atmanın hukuki niteliği ve sonuçları, Türk hukukundaki gelişimi, unsurları, kamulaştırmasız el atmaya karşı hukuki başvuru yolları incelenmiştir. Tezde ayrıca kamulaştırmasız el atmanın mülkiyet hakkına müdahale niteliğindeki diğer hukuki kurumlarla karşılaştırması yapılmıştır. Tez kapsamında kamulaştırmasız el atma hakkındaki kaynaklar ile kamulaştırmasız el atmanın şekillenmesinde önemli bir rol üstlenen yargı kararları taranmış ve kamulaştırmasız el atma hakkındaki önemli görülen yargı kararlarına tezde yer verilmiştir. Tezde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Anayasa'ya ve kanunlara aykırı olduğu gibi suç teşkil eden ve etik olmayan kamulaştırmasız el atma uygulamalarının hangi sebep ve amaçla yapılırsa yapılsın bir hukuk devletinde kabul edilmesi mümkün değildir; kamulaştırmasız el atma sorununun uzun yıllardan beri devam ediyor olmasının en önemli nedeni, kamu gücünü elinde bulunduranların ve kanun koyucunun sorunu çözme hususunda isteksiz davranmalarıdır; bugüne kadar kamulaştırmasız el atma hakkında getirilen yasal düzenlemelerin birçoğunun amacı, iddia edildiği gibi taşınmazları elinden alınan maliklerin mağduriyetlerini gidermek değil, idareyi korumaktır; kamulaştırmasız el atma sorununun çözümüne yönelik yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide suggestions on solving confiscation without expropriating cases and how to prevent new confiscation without expropriating cases. In the thesis, in general the property right and the limitation of the property right, the concept and definition of confiscation without expropriating, the legal character and consequences, the development in the Turkish law, factors, legal remedy against to confiscation without expropriating were studied. Furthermore in the thesis, confiscation without expropriating was compared with the other legal concepts that interfere property right. Within the scope of the thesis, judicial decisions, which play an important role in shaping confiscation without expropriating and references on confiscation without expropriating have been scanned and the judicial decisions that are considered significant about confiscation without expropriating are included in the thesis. The following conclusions have been reached in the thesis: It is not possible to adopt in a state of law no matter what reason and purpose the confiscation without expropriating cases, which are not only unconstitutional and lawless both also criminal and unethical; the most important reason why the confiscation without expropriating has been going on for many years is that the administrative power owners and the lawmaker are reluctant to solve the problem; the purpose of many of the legal regulations on confiscation without expropriating so far is to protect the administration, not to eliminate the victimization of the property owners who have been confiscated their real property, as claimed; new legal regulation are needed to solve the problem of confiscation without expropriating.