Kamulaştırmasız el atma
Confiscating without expropriating
- Tez No: 521189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kamulaştırmasız el atma ülkemizde nüfus artışı ve şehirleşmeye bağlı olarak altyapı çalışmalarının ve bayındırlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmaya başlanması ile gündeme gelmiş ve halen hukukumuzda özellikle mülkiyet hakkının kısıtlanmasına neden olması yönüyle tartışılmaya devam eden bir sorundur. Bu çalışmada birinci bölümde öncelikle kamulaştırmasız el atma kavramı ve bu kavramın hukuki niteliği ile tarihsel gelişimi ele alınacak, bu kapsamda kamulaştırmasız el atma kavramının Türk Hukuku içindeki yeri ve yargı kararları ile birlikte gelişim süreci ve yargı kararları ile ortaya konan ilkelerin zamanla yasal zemine oturma süreçleri, kamulaştırmasız el atma kavramının unsurları ve kamulaştırmasız el atma kavramının benzer diğer kavramlardan farkları üzerinde durulacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kamulaştırmasız el atmanın hukuki sonuçları ve yargısal süreç ile hakları ihlal edilenlerin başvuru yolları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Confiscating without expropriating is a problem that was brought on the agenda with the increase in population in our country and with the initiation of infrastructure affairs depending on urbanization and extension of public works, and that is still being discussed because of the fact that it brings about the restriction in proprietary rights. In the current study, the concept of confiscating without expropriating and the judicial quality of the concepts with its historical process will be studied in the first part. In this sense, the place of confiscating without expropriating concept in Turkish Law and the process of placing the principles determined with the judicial decisions in the development process on a legal footing, the components of the concept of confiscating without expropriating and the difference of it with similar concept will also be investigated. In the second part, the legal consequences of confiscating without expropriating and the ways of application for those whose rights are violated with legal process will be explained.