Vergisel uyuşmazlıkların uzlaşma yoluyla çözümü
Solution of tax disputes in Turkish Tax Law by compromise
- Tez No: 261644
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Vergisel Uyuşmazlıkların Uzlaşma Yoluyla Çözümü? adını taşıyan doktora tezimiz Türk vergi hukukundaki uzlaşma kurumunun yapısını ve tabi olduğu kuralları incelemeyi amaçlayan bir çalışmadır. Bu bağlamda konuyla ilgili öğretideki görüşler ve yüksek mahkeme kararları taranmış ve bunlar özellikle Anayasal ilkeler bağlamında irdelenmeye çalışılmıştır. Uzlaşma kurumunun teorik altyapısı ve uygulamadaki görünümü eleştiri ve önerilerimizle birlikte kaleme alınmış bunun sonucu olarak da uzlaşmanın mükellef-idare ilişkisinin zedelenmeden devamını sağlayan bir diyalog yöntemi olduğu, uzlaşma sayesinde devletin vergi alacağına biran önce kavuşabildiği, uyuşmazlıkların uzlaşma yoluyla çözümlendiği nispette vergi yargı organlarının yükünün azaldığı, tarafların uyuşmazlık sebebiyle katlanacakları emek ve zaman kaybının giderildiği, dolayısıyla bu kurumun Türk vergi sistemi içerisinde yer almasının olumlu karşılanması gerektiği; öte yandan uzlaşmanın verginin yasallığını, vergilendirmedeki eşitliği, vergi cezalarının caydırıcılığını olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle bu yönde getirilen bir takım eleştirilerin de haklılık payı içerdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic theme that we discuss in the content of our doctoral dissertation titled Solution of Tax Disputes in Turkish Tax Law by Compromise, aimed to analyze structure and the regulations of tax compromise. In this context contentions in the doctrine and the supreme court decisions reviewed and they have been evaluated especially in the view of constitutional principles. Theoretical substructure and the practical vision of the tax compromise written out with our proposals and critics. As a result of this fact we maintained an opinion that tax compromise is such a dialogue method that serves the continuance of taxpayer-tax administration relation without harm and collection of tax debts without delay. It also supplies the success of compromise negotiations by especially a certain decrease of tax courts? work load. Moreover it has positive reflections to Turkish tax system with the function of serving to save effort and time so as a conclusion of the mentioned facts above tax compromise even though it is possible to share the opinions which criticise the concept because it causes negative impact to the principles named legality of taxation and equality of taxation and efficiency of tax penalties.