Roma Hukukunda ikametgah kavramı ve Türk Hukukuna yansıması
Domicile in Roman Law and it's reflection in Turkish Law
  1. Tez No: 261648
  2. Yazar: AYŞE ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLER TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Roma Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
?Roma Hukukunda İkametgah Kavramı ve Türk Hukukuna Yansıması? isimli bu Yüksek Lisans Tez çalışması, Giriş ve Sonuç dışında üç bölümden oluşmuştur. Bu çalışma ikametgah kavramı ve bununla ilgili düzenlemeleri incelemektedir.Birinci Bölümde, Roma Hukuku'ndaki ikametgah kurumu, özellikle Digesta metinlerinden yararlanılarak incelenmiştir. İkametgah, Corpus Iuris Civilis'in ağırlıklı olarak Digesta bölümünde ayrıntılarıyla düzenlenmiş olup, origo, incola municipes ve benzer kavramlar ile bağlantılı olduğunu söylemek mümkündür. Her biri ele alınmaya çalışılmış ve ayrıca ikametgah tipleri de incelenmiştir.İkinci Bölümde, Türk Hukuku'ndaki ikametgah kurumu ele alınmıştır. Burada Roma Hukuku ile bağlar kurulmaya çalışılmıştır.Üçüncü Bölümde, Türk Hukuku'nda ikametgahın taşıdığı önem ele alınmıştır. Bu yapılırken hukuktaki gelişme ve değişmeler de gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis, ?Domicile in Roman Law and it?s reflection in Turkish Law?, consists of three parts exluding Introduction and Conclusion. The object of this work examines the concept of domicile and regulations in this regard.In the first part, domicile in Roman Law has been examined, especially by using the texts of Digest. Domicile has been arranged predominantly in the part of Digest of Justinian in depth, and it is possible to put forth the fact that it is related to origo, incola, municipes as well as similar concepts. Each of them has been handled; furthermore domicile types have been examined.In the second part, domicile in Turkish Law has been touched upon. At this point, an effort has been made to build a connection with Roman Law.In the third part, the importance of domicile in Turkish Law has been touched upon. Within this scope, the developments and changes in law have been tried to pointed out.