Uluslararası menkul mal satımına dair Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) gereğince alıcının satım bedelini ödeme borcu
Buyers Obligation to Pay the Price under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods
  1. Tez No: 261647
  2. Yazar: CANSU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY-ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmamız, Uluslararası Menkul Mal Satımına Dair Birleşmiş Milletler Antlaşması gereğince alıcının satım bedelini ödeme borcunu konu edinmektedir. 1980 tarihli Antlaşma ile uluslararası nitelik taşıyan menkul mal satımı sözleşmelerine ilişkin maddi hukuk kuralları düzenlenmektedir. Satım sözleşmesinin tarafları olan alıcı ve satıcının borçları Antlaşma'nın konu bakımından düzenleme alanının kapsamındadır. Çalışmamızda, iç hukukumuzdan farklı bir satım hukuku sistemi getiren Antlaşma'nın genel olarak tanıtılması amaçlanmıştır. Bunu takiben ise satım bedelinin belirlenmesi ve bu borcun ifasına yönelik düzenlemeler ele alınarak Antlaşma'nın alıcının satım bedelini ödeme borcuna ilişkin içerdiği kurallar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is the buyer?s obligation to pay the price under United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods. The Convention dated 1980 foresees normative principles for the international agreements whose subject are sale of goods. Obligations of the buyer and the seller that are parties to the sales contract fall within the scope ratione materiae of the Convention. Our study aims at providing an overall picture on the Convention which envisages a different law of sale of goods concept than our domestic law. Furthermore, upon evaluating the principles with regard to the determination and the payment of the price the rules of the Convention regarding the buyer?s obligation to pay the price have been analyzed.