Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde makul sürede yargılanma hakkı
Right to a hearing within a reasonable time in the light of European Human Rights court's judgements
- Tez No: 261650
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİS DEREN-YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde öngörülen adil yargılanma hakkının unsurlarından olan makul sürede yargılama yapma yükümlülüğü ile, yargılama faaliyetinin uzun sürmesinin önlenmesi amaçlanmıştır.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ortaya koyduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, adaletin etkin bir şekilde sağlanması ve ona duyulan güvenin azalmaması için adaletin geciktirilmeksizin gerçekleştirilmesinin önemini belirtmiştir.Bu tez çalışmasının ilk bölümünde makul sürede yargılanma hakkı incelenmiştir. İkinci bölümde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesi ışığı altında makul sürede yargılanma hakkı tartışılmıştır. Bu bağlamda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin değerlendirmeye esas alınan sürenin makul olup olmadığını nasıl değerlendirdiğini ve makul olup olmama değerlendirmesi yaparken kullandığı kriterler açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde, makul sürede yargılama yapma yükümlülüğünün ihlal edildiğine dair iddialara ilişkin olarak iç hukuk sisteminde bir çare oluşturulması yükümlülüğüne dikkat çekilmiştir.Bu tez çalışmasında makul sürede yargılama yapma yükümlülüğüne ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of fair trial?s guarantees concerns compliance with the reasonable time requirement, intended by European Convention on Human Rights to prevent excessively long judicial proceedings.As the European Human Rights Court has pointed out in requiring cases to be heard within a reasonable time; the European Convention on Human Rights underlines the importance of administering justice without delays which might jeopardise its effectiveness and credibility.In the first chapter of this dissertation we analyzed the scope of the right to a hearing within a reasonable time. In the second chapter of this dissertation we discussed the right to a hearing within a reasonable time in the light of Article 6 of the Convention. In this context we try to explain how the court assess whether a period is reasonable and give a number of criteria which the court uses to assess whether or not proceedings have been reasonable. In the last chapter, we draw attention to the fact that we are under an obligation to establish a remedy before a national authority for alleged vioalations of the reasoable-time requirement.Through the this dissertation, judgements of European Human Rights Court on the reasonable time requirement are analyzed.