Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde makul sürede yargılanma hakkı
Right to trial within a reasonable time within the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 923413
  2. Yazar: EZGİ YILDIRIM TÜRKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Çalışmamızda makul sürede yargılanma hakkı Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Konuyu açıklarken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasamızda yer alan düzenlemeler ile uluslararası metinlerin düzenlemelerine de yer verilmiştir. Makul sürede yargılanma hakkını incelemeye başlamadan evvel, hakka bu güvenceleri veren ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi m. 6'da düzenlenen adil yargılanma hakkı incelenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarına başvurularak bu mahkemelerde verilen kararlar neticesinde oluşan kriterler ele alınmıştır. Çalışmamızda adil yargılanma hakkı kavramının önemi ve hukuki niteliği, tarihsel gelişimi ile hakkın Osmanlı Devletinde ve Cumhuriyet dönemindeki gelişimi, adil yargılanma hakkının kapsamı ve norm alanındaki medeni haklar ve yükümlülükler ile bir suç isnadına yönelik uyuşmazlıklara uygulanabilir oluşu, adil yargılanma hakkının unsurları, makul sürede yargılanma hakkının amacı ve hukuki niteliği, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk hukuku bakımından makul sürede yargılanma hakkına yönelik düzenlemeler, makul sürenin belirlenmesindeki kriterler ile bu hakka yönelik başvurular açısından iç hukuk yollarının tüketilmesinin gerekmemesi ve makul sürenin ihlal nedenleri ile 6384 sayılı Kanun ile kurulan Tazminat Komisyonu ve yargıda hedef süre konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the right to a trial within a reasonable time was addressed within the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights. In addressing the topic, reference is made to the relevant provisions of the European Convention on Human Rights, our Constitution, and other international legal instruments. Before delving into the analysis of the right to a trial within a reasonable time, the right to a fair trial, as guaranteed by these instruments and outlined in Article 6 of the European Convention on Human Rights, is first examined. The criteria formed as a result of the decisions made in these courts were discussed by referring to the precedents of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court. In this thesis, the importance and legal nature of the concept of the right to a fair trial, its historical development and the development of the right in the Ottoman State and the Republic of Türkiye period, the scope of the right to a fair trial and its applicability to civil rights and obligations in the normative field and disputes regarding a criminal charge, the elements of the right to a fair trial, the purpose and legal nature of the right to a fair trial, the regulations regarding the right to a fair trial in a reasonable time in terms of the European Convention on Human Rights and Turkish law, the criteria for determining a reasonable time and the fact that domestic remedies are not required to be exhausted in terms of applications regarding this right, the reasons for violations of a reasonable time and the Compensation Commission established by Code No. 6384 and the implementation of target durations in judicial processes were examined.