Stratejik esneklik ve firma performansı arasındaki ilişki ve çevresel dinamizmin bu ilişkiye etkisine yönelik bir araştırma
The relationship between Strategic Flexibility and firm performance, and the effect of environmental dynamism on strategic flexibility-performance relation: A survey
- Tez No: 261666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Stratejik esneklik akademisyenler ve uygulamacılar tarafından, bir rekabet avantajı kaynağı olarak oldukça ilgi görmektedir. Endüstri ve iş çevresinin hızlı değişikliklerle tanımlandığı günümüz rekabet çevresinde, stratejik esnekliğin öneminin kritik olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ?stratejik esneklik ve firma performansı arasındaki ilişki nedir ve çevresel dinamizmin bu ilişkiye etkisi nedir? sorusuna işaret etmektedir.Bu bağlamda stratejik esneklik iki ana boyutuyla tartışılmaktadır: Proaktif ve Reaktif esneklik. Çevresel dinamizm ise rekabet yoğunluğu, pazar türbülansı ve teknolojik türbülans olarak ölçülmüştür. Firma performansı ise, stratejik ve finansal performans olmak üzere iki açıdan ölçülmüştür. Proaktif ve reaktif esneklik derecelerini, çevresel dinamizm seviyesini ve firma performansını ölçmek için, bilişim sektöründe faaliyette bulunan firmalarla anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic flexibility as a source of competitive advantage is receiving considerable attention from both researchers in academics and practitioners. The value of strategic flexibility is considered critical in the current competitive landscape, which is characterized by rapid changes in the industry and business environment. This dissertation, therefore, addresses the main question: ?What is the relationship between strategic flexibility and firm performance, and what is the effect of environmental dynamism on strategic flexibility- performance relation?.This research distinguishes two dimensions of strategic flexibility, ?proactive? and ?reactive?. Environmental dynamism was measured in terms of market turbulence, competitive intensity and technological turbulence. Firm performance was measured in terms of strategic and financial performances. A survey of firms in the information and communications technology industry was conducted to measure the degree of proactive and reactive flexibility, the level of environmental dynamism and firm performance.