Türkiye'de kamu iç borçlanmasının özel sektörün fon kaynaklarını sınırlandırmasına etkisi
The restrictive effect of public domestic borrowing on fund sources of private sector in Turkey
  1. Tez No: 261667
  2. Yazar: NİHAL KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, kamu kesimi açıklarının finansmanında yoğun bir şekilde başvurulan iç borçlanma yönteminin özel sektörün fon kaynaklarını sınırlandırmasına etkisini 1999-2007 dönemi Türkiye ekonomisine ait verileri kullanarak analiz etmektedir. Türkiye gibi, ekonomideki tasarrufların sınırlı olduğu ve finansal derinleşmenin yeterli boyutlara ulaşamadığı bir ülkede, kamu kesiminin fon talebiyle finansal piyasalara girmesinin özel sektörün rekabet gücünü zayıflatarak, özel sektöre aktarılabilir fonlar üzerinde bir gerileme yarattığı görüşü, temel tezimizi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda Türkiye'de finansal piyasalarda derinleşmenin ne ölçüde başarılabildiği, kamu kesimi ve özel kesim dengesindeki gelişmeler, kamu kesiminin finansal piyasalardaki ağırlığının nedenleri ve özel sektörün finansal piyasalardan ne derecede yararlanabildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the restrictive effect of the most widely used domestic borrowing method for financing government deficits on fund sources of the private sector by using Turkish economics data between 1999-2007. This dissertation is based on the thinking that, in a country such as Turkey where savings in the economy is limited and financial depth has not reached to the sufficient level, domestic borrowing demand weakens the competitiveness of private sector and puts back the transmission of funds to private sector. In this regard, the extent of financial depth success, developments in public and private sector balances, grounds for public sector weight in financial markets and what extent private sector could benefit from financial markets are examined in this dissertation.