Anlam yaratma süreci içerisinde ?The Simpsons? çizgi dizisi
The Simpsons cartoon series, in the creation period of meaning
  1. Tez No: 261695
  2. Yazar: ÇETİN TİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Linguistics, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, ?The Simpsons? isimli çizgi dizinin yetmiş beş saniyelik jenerik bölümü göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle incelenmiş içerdiği ideolojik göndermeler ve bağlantılar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın amacı günümüzde çocuklar için hazırlanmış olan bir çizgi dizinin sadece çocukları değil, yediden yetmişe herkesi kapsadığını göstermek ve farklı düşüncelerin, farklı eleştirilerin ve yapıların izleyicilere yetmiş beş saniye gibi kısa bir sürede dahi olsa empoze edilebileceği düşüncesini ortaya koymaktır.Sonuç olarak, ?The Simpsons? isimli çizgi dizinin, içerdiği karakterlerle ?biz de sizdeniz? düşüncesini yerleştirmeye çalıştığı, bir yandan da izleyicilerin zihinlerinde üretim ve tüketim dengeleri, kadının toplumdaki yeri ve standardize edilmiş toplum gibi konularda kendi ideolojik düşüncelerini oluşturmak için bir takım simgeleri ve bunlara bağlı yan anlamları kullandığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the opening sequence part of ?The Simpsons? cartoon examined according to creation of meaning by using semiology. The time period of this part is approximately seventy-five seconds and all shots were examined according to their relation between ideology and its sub meanings.The aim of this project is to bring out that an animated cartoon which is created for children can contain several sub-meanings and symbols which can shape the judgements of adults which are classified in different age groups, in seventy-five seconds time period.As a result, ?The Simpsons? cartoon, try to impress viewers by using similar characteristics in its scenes and give a message that ?we are all the same? and also by using symbols and sub-meanings some issues such as production and consumption balance, place of the women in society, and standardized community were also try to create in the adults mind.