Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Azerbaycan ekonomisi üzerine etkileri
Foreign direct investments and their effects on Azerbaijan economy
- Tez No: 261701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının (DYSY) tanımı verilmiş, DYSY'nin türleri ve DYSY ile ilgili teorilere değinilmiş, portföy yatırımları ve DYSY karşılaştırılması yapılmış ve DYSY'de karar alma süreci gösterilmiştir.İkinci bölümde uluslararası yabancı sermaye yatırımlarını yabancı ülke ve ev sahibi ülke açısından etkileyen faktörler irdelenmiş ve DYSY'ye yönelik uluslararası kuruluşlar ve onların görevleri ile ilgili bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde Azerbaycan ekonomisinde DYSY'nin yeri, yatırım iklimi ve yatırım potansiyeli, yatırım alanları konuları işlenmiştir.Uygulama kısmından oluşan dördüncü bölümde DYSY'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) ve İhracat üzerindeki etkisini bulmayı amaçlayan model çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda DYSY'nin GSYİH'i ve İhracatı etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, the definition of Foreign Direct Investments (FDI) is given, the theories about FDI and FDI types are explained. Portfolio Investments and FDI are compared and the decision process of FDI is explained.In the second part, factors that affect FDI are studied from the point of view of both foreign and domestic country. International organizations concerning FDI and their functions are explained.In the third part, the importance of FDI in Azerbaijan economy, investment environment, investment potential and investment area topics are studied.In the last part, a model study is performed that aims to find effect of FDI on GDP and Export. In the result of the Study it is concluded that FDI has no effect on GDP and Export.