Çok kademeli stok yönetimi ve dağıtım optimizasyonu
Multi-echelon inventory management and optimization of the distribution network
  1. Tez No: 261700
  2. Yazar: AHMET FAHRİ NEGÜS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Üretilen malların, dağınık bir şekilde bulunan yerel müşteri ve tüketicilere etkin bir şekilde ve en düşük maliyetle ulaştırılması, bir dağıtım ağında karşılaşılan en temel problemdir. Bu çalışmada unlu gıda maddeleri üreten ve bunların, Türkiye dahilinde 50 ildeki 10.000 civarında perakendeci ve son kullanıcıya dağıtımını yapan bir işletmenin çok kademeli stok ve taşıma maliyetleri ele alınmaktadır.Burada problem, bu ve benzeri işletmeler için, tesis edilecek bölgesel dağıtım depolarının sayısının, konumlarının, perakendeci ve son kullanıcıların hangi dağıtım depolarından ikmal edilmeleri ve stok politikalarının ne şekilde yönetilmesi gerektiğinin belirlenmesidir. Amaç, toplam stok, dağıtım ve depo işletme giderlerinin en aza indirilmesidir.Bu çalışmada problem iki alt problem olarak ele alınmaktadır. Önce taşıma ve işletme maliyetleri en az olacak şekilde bölgesel dağıtım depolarının sayısı ve konumları belirlenmekte, daha sonra her dağıtım deposu ve perakendeci için optimum sipariş periyodu hesaplanmaktadır. Burada ele alınan örnekte olduğu gibi, çok sayıda değişkenin, ayrıca doğrusallıktan sapmaların da söz konusu olduğu geniş kapsamlı dağıtım ağlarında, doğrusal programlama ve çözüm yöntemlerinin doğrudan uygulanması çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Bu tip problemlerin çözümünde sezgisel yöntemler, esneklik, yapılabilirlik ve kısa bilgi işleme süreleri gibi, çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışmada da dağıtım depolarının sayısı ve konumları oluşturulan bir sezgisel yöntem kullanılarak belirlenmektedir. Son olarak, problemin karmaşıklığı da gözönüne alınarak, sipariş periyotları önce gevşek problem olarak anılan daha basit bir problemin çözümleri olarak elde edilmekte, daha sonra bu sonuçlar uygun şekilde yuvarlatılarak yapılabilir bir son çözüme ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The delivery of goods efficiently from supplier/s to local retailers and end-users at a minimum cost is a major problem in a distribution network. In this research, the distribution network design problem integrating multiechelon inventory and transportation costs for a company in food secteur who produces and delivers goods to more than 10.000 end-users in 50 different cities in Turkey, is studied. The trade-off between inventory, shipment and facility operating costs are considered.The problem is to determine how many warehouses to set up, their locations, how to serve end users/retailers through these warehouses and the optimal inventory policies for the warehouses and retailers. The objective is to minimize the total multiechelon inventory, transportation and facility operating costs.The problem is divided into two sub-problems: determining and locating the warehouses to have minimum distribution cost and then calculating the optimal order cycles for every warehouse and retailer. The linear programming algorithms available for the optimisation of the routing of shipments in multi-warehouse, multi-destination systems cannot be applied directly to general and large distribution networks, due to the large number of variables and nonlinearities involved. In this research, a heuristic for locating warehouses is used. The heuristic approach offers significant advantages to solve this class of problems such as, providing flexibility, feasibility for large-scale problems and economical computing time. Finally, the inventory policy problem is first solved as a simpler problem called the relaxed problem, next by rounding off the relaxed problem?s solution, a feasible solution is obtained.