Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Azerbaycan örneği
Foreign direct investments and Azerbaijan case
- Tez No: 145410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET 1990'lı yıllardan sonraki dönemde dünyada hızlı bir küreselleşme yaşanmaya başlamıştır. Globalleşen dünya ekonomisinde çok uluslu şirketlerin rolü arttıkça, uluslararası üretim de büyümeye devam etmektedir. Fakat global ölçekte doğrudan yabancı sermaye yatırımı girişleri ardı ardına ikinci yılında da düşüş göstermiş ve 2002 yılında 1998' den bu yana en düşük seviyeye - 651 milyar dolara gerilemiştir. Günümüzde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının yaklaşık 2/3' ü ilk on ülkede toplanmaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları sadece belirli ülkelerde değil, aynı zamanda o ülkenin belirli alt bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Bu yoğunlaşmada, yerleşim yeri avantajı kadar ülkelerin doğrudan yabancı sermaye ile ilgili mevzuatlarını giderek daha liberal hale getirmeleri ve özel teşvik sistemleri etkili olmaktadır.“Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları ve Azerbaycan Örneği”konulu bu araştırmada, ilk olarak doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına ilişkin kuramsal yaklaşımlar tartışılmakta, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen makroekonomik faktörler incelenmektedir. İkinci bölümde, küreselleşme ile bağlantılı olarak dünyada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarındaki gelişmeler analiz edilmektedir. Daha sonra ise, doğrudan yabancı yatırımcıların ülke tercihini etkileyen faktörler, ülkelerin daha fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekmek için uyguladıkları teşvik politikaları ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ev sahibi ülke ekonomisi üzerine olan etkileri incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde Azerbaycan'daki doğrudan yabancı sermaye yatırımları incelenmektedir. Azerbaycan, zengin petrol rezervleri nedeniyle doğrudan yabancı sermaye yatırımları için bir cazibe merkezidir. Fakat istikrarlı ve sağlıklı bir ekonomik ortam oluşturabUmek için bu yatırımların petrol dışı sektörlere de yöneltilebilmesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Starting from the early 1990's the world economy has entered a period characterized by globalization. International production continues to grow, as transnational corporations expand their role in the globalizing world economy. But global foreign direct investment inflows declined in 2002 for the second consecutive year, falling to 651 billion USD - the lowest level since 1998. At present, more than 2/3 of direct foreign investments are collected in ten countries. Foreign direct investments concentrate in some sub-regions of these countries rather than all over the country. The liberalization of regulations and extension of incentives have as much an effect as the advantages offered by the special location. In this research study entitled“Foreign Direct Investments And Azerbaijan Case”, firstly, theoretical approaches about foreign direct investments, macroeconomic factors determining foreign direct investments are examined. In the second section, the developments of foreign direct investments in the world are analyzed in connection to the globalization. And later, the factors determining country preference of foreign direct investors, the incentive policies of countries which they put into practice to attract more foreign direct investments and the effects of foreign direct investments on the home country economy are examined. In the final section of this study, the foreign direct investments in Azerbaijan is taken up. Azerbaijan, an attraction center for the foreign direct investments because of its rich oil reserves. But, creating a stable and well- planned economic environment is specially crucial for attracting foreign direct investments to the non-petroleum sector. VI