Türkiye'de müzik videosu açısından müzik yapım şirketleri ve müzik televizyonu ilişkisi bir örnek: MMC TV
The relationship between music production companies and music television stations for music videos in Turkey an example: MMC TV
  1. Tez No: 261711
  2. Yazar: SÜLEYMAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Müzik endüstrisi ile kitle iletişim araçlarının ilişkisi müzik videosu ve müzik televizyonu gibi olguların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmada müzik videosu kavramından yola çıkarak, müzik yapım şirketleri ve müzik televizyonları ilişkisi somut bir örnekten de yararlanılarak, Türkiye ölçeğinde incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, müzik videosunun kavramsal çerçevesiyle birlikte müzik videosunun ortaya çıkış süreçleri, müziğin endüstrileşme aşamaları ve medya teknolojisindeki gelişmelerle birlikte dünya ölçeğinde incelenmiştir. Tekelleşme eğiliminin bu süreç üzerindeki etkileri araştırılmıştır.İkinci bölümde Türkiye'de yerli müzik videosunun ortaya çıkmasını hazırlayan süreçler incelenmiştir. Sinema-müzik ilişkisi ile başlayan bu süreç, radyo ve televizyon ile müzik endüstrisi arasındaki ilişkilerin karşılıklı yarar düşüncesi üzerinde yoğunlaşmasıyla hız kazanmıştır. Türkiye'de özel televizyon şirketlerinin kurulmasına izin verilmesi müzik televizyonlarının ortaya çıkmasında önemli rol oynamıştır. Böylece müzik endüstrisinin ürünlerinin yeni ve özgün bir yayıncılık formu aracılığıyla tanıtılması olanağı doğmuştur. Üçüncü bölümde, müzik yapım şirketleri ile müzik televizyonları ilişkisinin somut bir örneği olan MMC Televizyonunun ortaya çıkış ve işleyiş süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between music industry and mass media happened emerging new subjects like music videos and music televisions. In this study the relationship between record companies with music televisions has been inspected, with using examples in Turkey?s scale. In the first part, conceptual framework of music videos, the steps of music videos? history, the steps of music?s industrialization and technological improvements in media have been inspected in the world scale. A propensity for monopolization has been investigated.In the second part, the factors which helped to emerge music videos has been inspected. The period which started with the relationship between music and movie industries, got faster with focusing on reciprocal advantages. After giving permission to set up private TV companies in Turkey, Music televisions stated their operations and got popular day by day. So music industry got new opportunities to promote their products with using new and original broadcasting. In the third part, MMC, which is an excellent example of record companies and music televisions, were examined with all stages like introduction to market, growth etc.