İngilizce'nin Türkiye'de ikinci yabancı dil olarak Almanca öğretimine etkileri
Effect of English on teaching german as second foreign language in Turkey
- Tez No: 261712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında sadece bir yabancı dil bilmek yeterli değildir. Kültürler arası iletişim, ancak birden fazla Avrupa dilinin öğrenilmesi ile gerçekleşebilmektedir. Artık İngilizce, günümüzün uluslararası iletişim dili haline gelmiştir. Fakat çok dillilik kapsamında sadece İngilizce bilmek de yetmemektedir. Türkiye dahil, dünyanın pek çok ülkesinde Almanca, İngilizce'den sonra ikinci yabancı dil olarak öğretilmektedir. Bu araştırmanın çıkış noktasını, ikinci yabancı dil öğretiminin ilkeleri oluşturmaktadır. Buradaki temel yaklaşım, birinci yabancı dil öğrenim sürecinde kazanılan dil öğrenme bilinci ve dilsel deneyimlerin bir kaynak olarak kullanılabilmesini sağlamaktır. Bu çalışmada ülkemizdeki Anadolu Liseleri'nde ikinci yabancı dil öğretiminde kullanılan `Hier sind wir! A1 ' adlı ders kitabı incelenmiştir. Bunun sonucunda kitaptaki alıştırmaların ikinci yabancı dil öğrenme ilkelerine uygunluğu irdelenmiş ve bazı bölümler için önerilerde bulunulmuştur. Almanca ve İngilizce'yi etkileşim içine alan ve öğrencilerin Türkçe ve İngilizce bilgilerinden yararlanmayı öngörerek hazırlanan özgün çalışma kağıtları, gönüllü öğrenci grubu ile yapılan çalışmalarda kullanılmıştır. Bu çalışmalarda birinci yabancı dil İngilizce'nin Almanca öğretimine olumlu katkılar yaptığı yönünde sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowing just one language is not enough in today?s globalized world. Interculturalcommunication can only be realized by learning more than one European language. Nowadays English has become the international language for communication. But in terms of multilingualism, knowing only English is not enough. German is taught as a second foreign language in many countries, including Turkey. This research is based on the principals of teaching a second language. The main approach here is to enable the use of ?the awareness of learning a language and learning experiences that were gained during the process of learning the first foreign language? as a source. The course book, `Hier sind wir! A1? which is used in Anatolian High Schools in our country for teaching the second language has been examined. As a result of this examination the appropriateness of the exercises in this book has been checked according to the principals of teaching a second language and new proposals have been made for the some parts of the book. The specially prepared worksheets, interacting with English and German and targeting to make use of the Turkish and English backgrounds of the pupils, have been used for the studies done with the participation of volunteer students. The positive contribution of English being first foreign language has occured in the result of these studies for teaching German as the second language.