Türkiye'de SMS haberciliği
SMS journalism in Turkey
  1. Tez No: 261720
  2. Yazar: KEMAL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
SMS haberciliği 2000'li yıllardan itibaren ortaya çıkmıştır. Gezgin telefon kullanıcılarına yönelik bu habercilik, geleneksel habercilikten farklı özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada SMS haberciliğinin özellikleri, nasıl yapıldığı ve geleneksel habercilikten farklılığı üzerinde durulmuştur.SMS haberciliğinde amaç, ani gelişmeleri gezgin telefon kullanıcılarına kısa ve öz biçimde iletmektir.Eleştirel haberciliğin yapılmadığı SMS haberciliğinde daha çok abone olanlara gündem ve sıcak haberlerle ilgili enformasyon sağlanmaktadır. Sıcak haberler gündelik olarak ortaya çıkan anî gelişmeleri içermektedir. Yani aniden ortaya çıkan bir olay, bir durum vb.nin aktarılmasıdır. SMS haberciliğinde bu duruma (sıcak haberin içeriği) neyin ya da nelerin yol açtığı ortaya konulamamaktadır. Bunda SMS haberlerinde içeriği aktarırken sınırlı sayıda karaktere bağlı olmanın (160 karakter) payı da vardır. SMS'in kendisinden kaynaklanan kısıtlamalar (karakter sınırlaması) nedeniyle SMS haberlerinde olan bitene ilişkin ayrıntılı bilgi-veri yer almamaktadır.SMS haberlerinde medya kuruluşunun gün içinde izleyeceği olayları içeren ?gündem? bile enformasyon olarak kullanılmaktadır.SMS haberi yapan kuruluşların doğrudan kendilerine ait bir haber örgütleri yoktur. Bu kuruluşlar bağlı oldukları televizyon, ajans, ve gazetenin haber örgütünden yararlanmaktadırlar.Kısaca, aboneler SMS haberleriyle olan-bitene dair sınırlı bilgi-veri edinebilmektedir. Bu anlamda SMS haberleri, kullanıcılara daha ayrıntılı enformasyon edinebilmeleri için bir zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
During 2000s, SMS news came into use in everyday life. The SMS news has some significant differences with news delivered via traditional kinds of media. This thesis aims at addressing the characteristics of SMS news and how they are delivered and their differences with other kinds of news.The main point of SMS news is that, they are delivered for GSM users to receive the breaking news in advance. The SMS news in which news criticizing is not performed, main aim is to provide information about the agenda and sudden incidents. And the breaking news includes sudden incidents of the day as well. In the SMS news texts, what the sudden incident has/might cause can not be commented. One reason for this is the text limit for 160 characters per message. Due to this limitation of short messages, information on what has happened can not be delivered in detail. In addition to this, ?agenda? ,that is the news a media corporation?s news department watch for one day, is only used briefly and in the form of information.The corporations providing short messages to news services do not have any specific department for news production. They partly use the news of the agencies?, televisions? and newspapers? news of which they are obtained from the media holding companies.Briefly, subscribers of the SMS news services can only receive limited framed news but these news gives summarize news so that the one?s interested in the news can look for further information by the news delivered by other media.