Kurgunun Türk sinemasında tiyatrocular döneminden sinemacılar dönemine geçişteki etkisi
Effect of editing at the transiton of the Spian period and directors period in Turkish cinema
- Tez No: 261721
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Kurgu, sinemanın bir dil olarak gelişmesini ve sanat olarak düşünülmesini sağlamıştır. Keşfedilmesinden sonraki ilk yıllarda sadece görüntüyü hareketli olarak kaydeden ve bunu salonlarda gösteren bir araç olarak düşünülen sinema, kurgunun keşfedilmesinden sonra hızla dünyanın en popüler sanatlarından biri haline gelmiştir. Ülke sinemaları kurgunun yarattığı anlatım dilinin çeşitli versiyonları ile şekillenmiştir. Çünkü kurgu sadece masa başında yapılan teknik bir süreç değil film üretim sürecinin tamamını kapsayan bir yaratım biçimidir. İşte bu çalışma, kurgunun sinema dilini kapsayan geniş evreninden yola çıkarak, Türk Sinemasının genel kabul görmüş dönemlerinden olan Tiyatrocular Dönemi ile Sinemacılar Dönemi arasındaki ayrımın yapılmasının nedeninin aslında kurgu olduğuna ve iki dönem arasındaki geçişte Türk Sinemasında kurgunun nasıl ilerlediği üzerine yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Editing, provided cinema with a development as a language and a recognition as an art. While in the years of its invention , cinema was considered just as a tool to record images and show them in the theaters but after the invention of editing it become one of the most popular fields of art. National cinemas took form with the variations of phrase that editing created. Because editing is not just a desk job or only a technical process but it is a creative form that includes whole movie production process . Therefore this study centers on the fact that the reason of the differentiation between the generally accepted periods ` thespian period ` and `directors period ` of Turkish Cinema is `editing?.