Görüntü ve müzik ilişkisi bağlamında günümüz dizi flimlerinde müzik. Örnek çalışma: 'Elveda Rumeli'
The music in the actuel serial films in the context of the relationship between image and music. Example study: 'Elveda Rumeli'
- Tez No: 261719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Sinema hiç kuşkusuz ışık, ses, kamera hareket ve açıları, kurgu, vb. gibi önemli unsurlardan oluşmuştur. Bu unsurlardan ses olgusu içinde yer alan müziğin sinema için önemini koruması, sinemanın temel ve hayati unsurlarından biri olarak sürdürmesi gerçekliği günümüzde de devam etmektedir. Diğer bir gerçeklik de ülkemizde günümüz televizyonculuğu içinde dizi filmlerin yaygınlaşan yeridir. Bu iki gerçekliğin önemi üzerine; genelde görüntü ve ilişkisinin, özelde günümüz dizi filmlerinin incelenmesi ile bu ilişkinin işlevselliği, etkisi ve/veya görüntü ve müzik ilişkisinde dramatik yapıya destek sağlayıp sağlamadığı bu çalışmada araştırılmıştır. Örnek çalışmamız olan Elveda Rumeli'nin 68. Bölümünün 74 sahnesi, yapısal ifadesi ortaya çıkarılması için 6 soruyla incelenerek alınan cevaplar ile dizi filmin müzikal yapısı konusunda önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The film is composed of basic elements such as light, sound, movement and camera angles, editin. etc... Of these elements, the music within the sound, is a part essential and vital of the base of film. Another current reality in our country, the serial films have become very popular among television. This study was conducted on the importance of these two realities on the relationship and the influence of music on the support of the image for the dramatic structure in the serials film. 74 scenes of episode 68 of“Elveda Rumeli”have been studied by examining responses to 6 questions to reveal the expression of the musical structure of this serial film, and by this way, the significant findings were discovered.