Karayolu taşıma işletmelerinde kar planlaması: bir uygulama
- Tez No: 26176
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR TUAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
-VII- ÖZET KARAYOLU TASIMA İŞLETMELERİNDE KAR PLANLAMASI - BİR UYGULAMA - Tez Danışmanı! Prof. Dr. A. Kadir TUAN Hazırlayan s Necdet GÖÇER Çukurova üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü işletme Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi insanların bir yerden, diğer bir yere gitmeleri ve üretilen malların üretim bölgelerinden tüketim yerlerine taşınması ulaştırma faaliyeti kapsamına girmektedir. Ulaştırma; insan ve maddi varlıkların bir yerden diğer bir yere taşınmasını sağlar.“Avusturyalı, bir ulaştırma yazarının eserinde belirttiği gibiş Bir memleketi büyük ve müreffeh yapan üç şey vardır; verimli bir toprak, iş bulma imkanları ile insan ve eşyanın bir yerden diğerine kolayca nakli”- (BARDA, 1973, s. 3). Karayolu taşımacılığı, günümüzde çok hızlı bir değişim ve gelişim içerisindedir. Bu gelişmeyle birlikte birçok sorunları da beraberinde getirmektedir. Karayolu taşımacılığı, diğer hizmet işletmeleri gibi insanların mutluluğu ve ihtiyaçları için gerekli hizmetiABSTRACT PROFIT PLANNING IN THE LAND TRANSPORTATION COMPANIES AND A CASE STUDY Supervisor : Prof -Dr. A. Kadir TUAN By : Necdet GÖÇER Çukurova University Institute of Social Sciences Department o-f Management Master Thesis Nowadays, land transportation is multidimensional subject o-f economies. Growth o-f the economies is based on transportation sector which connected the economies and sectors. Land transportation has a greater majority than the other kinds of transportation. Transportation o-f humans, and goods are being mostly by that way. Methods o-f decreasing costs and profit planning -sure major subjects of land transportation companies. Those companies sell services and service management is more difficult than product management. Here under circumstances of the sector and modern management approach, an accounting system and an example of profit plan have been developed..IX- Karayolu taşımacılık sektörü, özellik arzettiginden def terlerin kayıtlarında kullanılan hesap planı da özellik arzeder. Doğal olarak yapılan çalışmada kullanılan ve kullanılması gerekli olan hesap planına da yer verilmiştir. Diğer sektörlerde olduğu gibi, karayolu taşımacılığı yapan işletmeler de planlamasına gereken önem ve hassasiyeti göstermek zorundadırlar. Bunun için yapılması gerekenler araştırılıp uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROFIT PLANNING IN THE LAND TRANSPORTATION COMPANIES AND A CASE STUDY Supervisor : Prof -Dr. A. Kadir TUAN By : Necdet GÖÇER Çukurova University Institute of Social Sciences Department o-f Management Master Thesis Nowadays, land transportation is multidimensional subject o-f economies. Growth o-f the economies is based on transportation sector which connected the economies and sectors. Land transportation has a greater majority than the other kinds of transportation. Transportation o-f humans, and goods are being mostly by that way. Methods o-f decreasing costs and profit planning -sure major subjects of land transportation companies. Those companies sell services and service management is more difficult than product management. Here under circumstances of the sector and modern management approach, an accounting system and an example of profit plan have been developed.-XI- The problems of the firms and proposals were also investigated.lt is found that competition is an important problem of this sector. Especially transportation to the West is meant mostly empty returning and this is caused a high transportation cost. In this sector increasing of costs usually effects all the other sectors of economy as increasing prices of goods and services. Investment for new vehicles is another problem of transportation companies. High costs of old vehicles and“green transportation act”need this investment. Thirdly, accounting systems of these firms are not appropriate to the needs and analysis of modern accounting approach. In this thesis, an accounting system and profit, and budget planning model is proposed.